Kedi Kumları Hakkında

Piyasada çeşit çeşit kedi kumu satılıyor. ancak bunların bir kısmı hem kedinize hem doğaya uzun vadede zararlı, kanserojen özellikli. bir çoğunuz bu kumlardan alıyorsunuz çünkü kokmasın istiyorsunuz. silikaymış, parfümlüymüş, kristalizeymiş bir kere kedinize değer veriyorsanız bu kumları atın gitsin.

Bahçeli eviniz varsa ve kedinizi düzenli aşılıyorsanız ve bahçeniz korunaklıysa kedi için en güzel hela bahçedir. yok efendim mikrop kapar, hasta olur vs vs. olur sonra iyileşir bir daha da olmaz en fazla bu olur. narin yapmayın kediye, kedi o, onun atası ormanlara hükmediyor afrika’da file söz geçiriyor.

Bahçeli ev yoksa, apart, apartman dairesi ise iki seçenek var. bunlardan birisi bentonit dediğimiz doğal yapıdaki kumlar, bunların parfümsüzü tabiki. doğaya yine de zarar veriyor olsa da kediniz için ideal bir tuvalet kumudur.

Bir diğeri pelet veya çam peleti dediğimiz kedi kumları. kedilerin bir kısmı bu kumlara rahatça alışırken bir kısmı alışamıyor örneğin bizimkiler alışamadı aylardır zorlasam da alışmadılar. bu kumlar minnak minnak uzun tanelerden oluşuyor ve suyu aldıkça şişip ince kum haline geliyorlar. ama kedi bu iri tanelerin üzerine çiş yapmaya başlangıçta alışamayabiliyor. bir deneyin en az 1-2 ay. baktınız alışamadı bentonit kumla karıştırarak kullanırsınız.

Önerdiğim her iki çeşit kumu da piyasada silika, parfümlü vs diye satılan bir çok üründen daha uyguna bulabilirsiniz. hatta pelet kumlar suyu görünce dağıldığı için 20 kg lık bir çuval size aylarca yeter kedi sayısına göre.

Gelelim koku olayına. düzenli temizleyince tuvalet koku yapmaz fazla. ama işiniz yoğun, zaman bulamıyorsunuz düzenli temizlenmiyor olabilir. bu durumda da kedi kumu kabını haftada, on günde bir tamamen boşaltıp temizlediğiniz genel temizlikten sonra, bir sıra inceden kumu gezdirip üzerine biraz toz karbonat dolaştırın, sonra kalan kumu üzerine atın. karbonat kokuyu bastırıyor baya etkili.

şimdiden kolay gelsin, hepinizi öpüyorum.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın