Jagged Alliance 3 inceleme

Tür: Taktiksel Strateji – Aksiyon

Yapımcı : Haemimont Games

Çıkış Tarihi: Haziran 2023

Jageed Alliance ismi veteran oyuncuların hoş bir nostalji duygusu hissetmesine yetecek geçmişe sahip. Döneminin en akılda kalıcı turn based tactical genre oyunlarından olan bu başarılı serinin son oyunu Jagged Alliance 3. Commandos gibi kült oyunları oynamış nesil için oyunun sadece ismi, oyun sektörünün samimi ve idealist olduğu yılları hatırlayıp tebessüm etmelerine yetiyor.

Jagged Alliance 3’ü Haemimont Games geliştiriyor. Şahsen benim bayıldığım bir ekip Haemimont Games. Yaptıkları oyunlar arasında olumsuz yanı ağır basan neredeyse hiç oyun yok. Bu anlamda oldukça istikrarlı bir oyun yapım şirketi olduğunu söyleyebilirim. Bulgarların gurur duyması gerek diye düşünüyorum. Dahil oldukları oyunlara baktığımızda, Omerta City of Gangsters, bana göre efsane olan Tropico serisi, Surviving Mars, Stranded gibi oyunları görüyoruz. Her bir oyun management, strateji, sim dediğinizde beğendiğiniz bir genre ise mutlaka oynadığınız oyunlardır. Hepsini oynamış bir oyuncu olarak görsel, hikaye ve management anlamında tam not verdiğimi söyleyebilirim. Kısacası bu şirket oyun yapma işini gerçekten ciddiye alan ve zeka dolu, kendilerine has bir mizah anlayışına sahip çalışanlardan oluşuyor. Bunu her oyunlarında görmek mümkün. İşte Jagged Alliance’ın son oyunuda böyle sağlam bir ekip tarafından yaratılmış.

Jagged Alliance 3 taktiksel kuş bakışı bir strateji oyunu. Oyunumuz Grand Chien isimli, zengin elmas madenleriyle dolu hayali(!) bir ada ülkesinde geçiyor. Siz ve ekibiniz paralı askerler olarak burada taraflar arasında çıkmış çatışmalara dahil edilmek için kiralanıyorsunuz. Oyunun hikayesi ve kurgusu çok güzel işlenmiş. Başlangıçta sadece para için buraya gelmiş bir grup mercenary iken, görevleri yaptıkça kendinizi etik açıdan sorgular halde buluyorsunuz. Oyun size bu anlamda seçimler sunuyor. Bu seçimler oyunun sonuna da etki ediyor. Yani seçimlerinize göre Grand Chien Adasının kaderi de farklı sonlarla değişiyor.

Casual bir oyuncuysanız oyun süresini istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Oyunun yapısı, mekaniği buna uygun. Fallout Tactics’e benzer bir harita sistemi var. Bu taktisel harita kare şeklinde dizayn edilmiş bölgelerden oluşuyor. Her bir karede farklı bir arazi ve zaman zaman kritik görevler karşınıza çıkıyor. Ana harita üzerindeyken ekibiniz başka bir bölgeye hareket ettiğinde veya onları dinlendirmek, tedavi etmek, silahları tamir etmek, cephane yenilemek gibi işlerle uğraştığınızda oyunun zamanı akıyor. Oyun zamanı ana harita üzerinde yaptığınız her eylemde akmaya devam ediyor. Harita üzerinden bir alana giriş yaptığınızda zaman duruyor. Düşman gruplarıda belirli aralıklarla haritada belirli yerlerden ele geçirdiğiniz karelere saldırıyorlar. Oyunda ki bu döngü, sürekli bölge kaybedip alma şeklinde devam ediyor. Burada size sorun çıkaracak unsur para. Paralı askerleri yönetiyorsunuz ve bu askerler belirli süreli kontratlarla size katılıyorlar. Para kazanmak için oyunda bir çok farklı görev ve kaynak bulunuyor. Ancak en büyük ve temel gelir kaynağınız adadaki elmas madenleri olacak. Oyunun başından itibaren bu madenleri ele geçirmeniz, late game de ekiplerinize yetecek bütçeyi de toplamanızı sağlayacaktır. Tabi burada yine tercihler devreye giriyor. Bazı madenler yaşadığı kasabayı, köyü korumak için ayaklanmış lokal isyancı halk milislerinden oluşuyor ve onlara gelir sağlıyor. Madeni onların elinden alıp zorla gasp etmek veya düşmana karşı onlarla birlik olup para geliri yerine milis desteği almak tamamen sizin seçiminiz.

Hey! nice shot tits for brains

Oyuna çok güzel bir senaryo hazırlamış yaratıcı ekip. Başlangıçta siz, paralı askerler olarak Corazon Santiago adından bir kadın tarafından kiralanıyorsunuz. Göreviniz ise Major denilen ve Legion adındaki orduları komuta eden bir adamı yakalamak ve kaçırdığı devlet başkanını kurtarmak. Adaya bu görevle ayak basıyorsunuz fakat oyun ilerledikçe anlıyoruz ki ülkenin iç siyaseti oldukça karışık. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Yasa dışı kitle imha silahı deneyleri, yasa dışı hastalık araştırmaları, isyan eden komplocu ordu generalleri, bölgesel asi grupları, sömürülen yerli halk derken kendinizi bu ada ülkesinin içerisinde etik mi, doğruyu yapmak mı, mazluma yardım etmek mi yoksa bir paralı asker ekibi olarak para için ne görev verilirse onu yapmak mı çıkmazı içerisinde buluyorsunuz. Zaman aktıkça Grand Chien’de ki iç savaşta taraf olmaktan çıkıp tüm halkın umudu haline de gelebilirsiniz, taşlaşmış kalbinizle adada süregelen katliam düzenini sürdüren taraflara yardım da edebilirsiniz, karşınıza çıkanı katledip ada benim kaynaklar benim bu toprakların hakimi benim! de diyebilirsiniz. Bu tamamen karşılaştığınız görevlerde yaptığınız seçimler sonucu netleşiyor ve oyunun sonunu da bu tercihlere göre etkiliyor.

Oyunda, Nazi Almanyasından fırlamış etik dışı deneyler peşinde koşan bilim adamlarından, Mad Max Fury Road’a, World War Z’ye kadar görevler içine serpiştirilmiş Hollywood esintileri de görmek mümkün. Tüm bunları oyunun kendi mizah anlayışına yedirmiş ve ben çok leziz buldum. Kimi oyuncular klişe bulabilir fakat ben beğendiğimi itiraf edeyim.

Хорошо! Я буду работать на тeбя, проклятый капиталист!

Gelelim oyunun merkezinde olan, yönettiğiniz paralı askerlere. Paralı askerlerin her biri ayrı bir karaktere, görünüşe, kişilik özelliğine sahip. Oyun boyunca bunu bariz bir şekilde görüyorsunuz. Kimisi birbiriyle çalışmayı ve atışmayı çok severken kimisi birlikte çalışmayı pek sevmiyor. Kimisi sürekli çatışma görmek istiyor yoksa ekipte para verseniz de durmuyor ayrılıyor. Bir kaç gün ekibi dinlendirip taktiksel haritada zaman geçirseniz istifa ediyor. Kimisi her kontrat yenilemesinde çocukları vs. için zam istiyor, özellikle legendary askerleri bu yüzden hiç sevemedim çünkü kontrat fiyatları her yenileme döneminde farklı bahanelerle arttırıyorlar. Oyunun özellikle karakter seslendirmeleri kısmında müthiş bir iş çıkardığını söylemeliyim. Oyuna çok iyi yedirilmiş her biri arkaplana sahip, kişilikleri ve karakterleri farklı ekip üyeleri sizin oyun boyunca onlarla bağ kurmanızı sağlıyor, ölmemeleri için ekstra çaba sarfediyorsunuz. Şahsen ben tek bir tanesini kaybetmeyi göze alamadım, sürekli olarak save-load yapıp yarım saatlik savaşları baştan aldığım çok oldu. Bu arada, Steroid karakterini, efsane FPS karakteri Duke Nukem’e benzeten sadece ben değilimdir diye tahmin ediyorum. Medic Fox’un bağımsız poster kızı tavırları ve kaçırdığı her atışta Steroid’e kasları üzerinden laf sokmasından hiç sıkılmadım diyebilirim 🙂

Hey ! Keep that for the bedroom, Wolfie

6 Kişiden oluşan paralı asker ekibinizle, taktiksel haritadaki bölge bölge ayrılmış bloklarda keşif yaparak farklı görevler açabilirsiniz. Her bir paralı askeriniz, karşılaştığınız bölgedeki karakterlerle kendisine has farklı diyalog seçenekleri açıyor hatta zaman zaman sahip oldukları perkler sayesinde ikna, tehdit, manipülasyon konusunda da göreve etki ediyorlar. Oyunun size hazır verdiği paralı askerlerin dışında, yine aynı ekranda basit bir kaç sorudan oluşan bir testi çözerek sizde bir paralı asker yaratabiliyorsunuz. Bunu çoğu oyuncu gözden kaçırmış çünkü menüler fazlasıyla sade ve görünmez tasarlanmış belki o yüzden. Yarattığınız paralı askerin adı, görünüşü ve skillerini belirledikten sonra ekibinize dahil ediyorsunuz. Bu askere para ödemiyorsunuz. Oyunda para ödemeden sahip olabileceğiniz görevler aracılığıyla ekibinize dahil edebileceğiniz farklı bir kaç karakter daha bulunuyor. Tabi burada, bu karakterlerle ilgili görevleri yaparken ki tercihleriniz önemli. Örneğin ben, Beast karakterini ekibe dahil etmeyi çok istemiştim fakat, koruduğu kasaba çevresinde ekibimle girdiğim her çatışmada kontrolüm dışında otomatik olarak çatışmaya dahil olup düşmanın önüne önüne atladığı için kevgire dönüp öldü. Ölümü yüzünden bütün köy ve kocası bana düşman oldu. Ben de istemezdim 50’li yaşlarında yaşadığı kasaba halkının gördüğü zulüm yüzünden ormana yerleşip düşmanlara korku salan bir yerel efsaneye koruyucu ruha dönüşmüş bir direnişçinin ölmesini. işte oyunun güzelliği burada, her an her şey bir kırılma noktası haline dönüşebiliyor. Larry karakterini de es geçmeyelim. Larry normalde adada drug bağımlısı olmuş bir bomba uzmanı. bir görev vasıtasıyla onunla tanışıyorsunuz ve ekibe dahil ederseniz çok işinize yarayacak bir karaktere dönüşüyor. Bağımlılık tedavi merkezinin olduğu bloğu ele geçirdiğinizde Larry’yi burada tedavi ettirebilirsiniz. Tedavi sonrası Larry’nin hem oyun içi diyalogları değişiyor hem de profil fotoğrafındaki görüntüsü. Bu çok hoş bir detay olmuş.

Jagged Alliance 3’ün savaş mekaniklerini detaylı yazmayacağım. Zaten oyunun kendisi bu mekaniklerle anılacak kadar eskiye dayanıyor. X-Com vb. gibi oyunlardan önce Jagged Alliance vardı. Yapay zekasıda bir hayli zorlayıcı, işini iyi yapıyor. silah vb. ses efektleri ve vuruş hissiyatına diyecek söz bulamıyorum, gerçekten çok başarılı bir iş ortaya koymuş bulgar ekip. silah çeşitliliği de tatmin edici seviyede. Her bir silahı farklı seçeneklerle modlayıp, kullanan karakterin özelliklerine göre ayarlayabiliyorsunuz. Grizzly’ye doğru modifiye edilmiş bir HKM Makineli tüfek verip düşmanın önüne kurduğunuzda kan gövdeyi götürecektir. Minimi vuruş açısı ve genişliği yönünden daha iyi bir makineli olsa da hasar açısından ben HKM yi tercih ediyorum. Aynı şekilde, Fox’a vereceğiniz modifiye edilmiş bir çift Anaconda, yakın mesafede düşmanda elma büyüklüğünde delikler açacaktır. İvan’a hiç değinmiyorum, Steroid’in deyimiyle Red Army monster Ivan’a iyi modifiye edilmiş hangi silahı verseniz harikalar yaratacaktır. Ekibinizde mutlaka bulunması gereken iki uzman var ki onlarda bombacı ve mekanik. Bu iki uzman sadece savaş sırasında değil, haritayı gezerken karşılaşacağınız loot box ve mayınlar için vazgeçilmez olacak. Mayınlar özellikle savaş sırasında bombacınız yoksa başınıza büyük sorun çıkarıyor. Tuzaklanmış lootboxlarda mekanik olmadan büyük hasar verebilir. Karakterlerdeki “Wisdom” özelliği ise bir başka hayati özellik. Yüksek wisdom, arazide keşif yaparken yanından geçtiğinizde görünmeyen loot boxlar, hazineler vb. yi görünür hale getiriyor, aynı zamanda bazı görevlerde belirli bir bölgeyi veya item i incelemeniz gerekirse yüksek wisdom sorunu çözüyor. Sidney gibi bazı askerlerde bulunan perkler, görevlerle ilgili girdiğiniz diyaloglarda farklı seçenekler açılmasını sağlıyor.

Grafiklerine bayıldım. Zaten bulgar ekibin oyunlarının genelindeki grafiklere hayranım, çok güzel tasarlanmış silah ve karakter görünüşleri bir yana, karakterlerin arazideki animasyon ve hareketleri de çok özenli yapılmış. Animasyon ve grafik ekibini kutlarım.

Jagged Alliance 3 olmuş bir oyun. Birden fazla kez başına geçip tekrar baştan oynayabileceğiniz derinlikte ve detaylılıkta hazırlanmış bir oyun. Peki eksikleri yok mu? Ben göremedim açıkçası. Eksik diyemem ama belki farklı düzenlenebilir diyebileceğim tek bir konu var Paralı askerlerin kontrat yenileme prosedürü, özellikle late game de çok sıkıcı bir tekrar haline geliyor. Fazlasıyla paranız birikmişken askerlerle 14 günden fazla kontrat yenileyememek veya bunu otomatik yapamamak zaman kaybına neden oluyor. Her seferinde Ipad i açıp tek tek askerleri tıklayarak kontratı manual yenilemeniz aynı diyaloglar aynı loop bir süre sonra anlamsız bir yük haline geliyor. En azından belirli bir oyun süresi sonrası paralı askerleri daha uzun süre tutacak veya kontratları otomatik yenileyecek bir mekanik ekleyebilirlerdi. Tabi bu durumu benim gibi günlerce taktiksel haritada paralı askerlerinize eğitim vermekle zaman harcarsanız yaşarsınız. Oyunu çok ağırdan aldığınızda bu sorun daha görünür hale geliyor. Daha sabırsız hemen bitirmeye yönelik oynuyorsanız fark bile etmezsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın