Doğruluğuna İnanmanın Zor Olduğu 39 Tarihi Gerçek

Osmanlı İmparatoru Sultanı İbrahim, cariyelerinden birisinin başka bir adamla yattığının şüphesi üzerine 280 cariyesinin hepsini ayaklarına taş bağlayarak denize atmıştır.

Ortaçağ da insanlar cadılıkla suçlanarak öldürülüyorlardı. Bu dönemde Salem Cadı Mahkemeleri de dahil olmak üzere antropologların araştırmalarından yola çıkan varsayımlara göre 600.000 den fazla insan cadılık nedeniyle öldürülmüştür.

Meksikalı bir general olan Santa Anna top mermisi nedeniyle yaralanarak kesilen bacağına askeri bir devlet cenaze töreni düzenletmiştir.

Çin’de tek çocuk devlet politikası nedeniyle her sene binlerce bebek terk edilmektedir.

19. Yüzyıl öncesinde diş protezleri yaygın olarak ölü askerlerden alınan dişlerle yapılmaktaydı.

enhanced-buzz-wide-3946-1395728732-8

Roma İmparatoru Gaius çok sevdiği atını senatör yapmıştı.

5. yüzyılda yaşamış Britonlar, ölülerin kafataslarını bardak olarak kullanırdı.

Papa 9. Gregory şeytani ibadetlerde kedilerin kullanıldığını öğrendikten sonra Avrupa çapında kediler toplu olarak katledilmiştir. Bu toplu katliamların ardından Avrupa’da süratle fareler aracılığıyla yayılan ve yüz milyon insanın ölümüne yol açan veba salgınları başlamıştır.

Aztekler tanrılara insan kurban ederlerdi. 1487 yılında Tenochtitlan Tapınağı’nda yapılan araştırmayla 20.000 insanın kurban edildiği anlaşılmıştır.

temple

Mayalar da tanrılara insan kurban eden bir toplumdu. En yayın uygulamaları kurbanın kalbini hala atmaktayken göğüs kafesini açarak çıkarmaktı.

mayalar

13. yüzyılda çocuk yaşlarda 30.000 genç, tanrının kutsal toprakları olaysız ve sorunsuz bir şekilde geri alacaklarına izin vereceğine ikna edilerek Haçlı Ordularına alındı. Bu çocukların çoğu seferler sırasında yollarda öldü. Bir kısmı da köle olarak satıldı.

Antik Mısır’da hizmetçiler, Firavun’a gelen sinekleri uzak tutup kendilerine çekmek için balla kaplanırlardı.

Bazı Firavunların öldükten sonra yapılan anıt mezarlarına, beraber yaşadığı hizmetçileri, hayvanları hatta cariyeleri de gömülürdü.

Romalılar ağız gargarası olarak insan idrarı kullanırdı.

1788 yılında Romanya’nın Caransebeş Kasabasında Osmanlı kuvvetlerini arayan Avusturya ordusu, keşif ve süvari birlikleri arasında çıkan anlaşmazlıklar ve panik nedeniyle kendi ordusuna saldırarak 10.000 askerini kaybetmiştir.

II. Pius Papa olmadan önce “İki Aşığın Hikayesi” adlı bir erotik kitap yazmıştı.

19. yüzyılda insanlar sık sık ölümü kesinleşmeden gömülebiliyordu. Mucitler ölmemiş insanların sözde, “yukarıya haber vermeleri” üzerine tasarlanmış patentli tabutlar icat ettiler.

original-14659-1395766501-11

Amerikan Sivil İç Savaşı döneminde ülke nüfusunun %2,5’unu oluşturan 750.000 civarında erkek ölmüştür.

Ortaçağda haksız veya suçlu olduğu düşünülen kişilere masumiyetlerini kanıtlamaları için bir uygulama yapılırdı. İçi kaynar su dolu fıçıya kollarını zorla sokarlardı. Eğer masumsa Tanrı tarafından korunacağı ve kollarının yanmayacağına inanılırdı.

Ortaçağ da hayvanlar da sık sık yargılanırdı ve rutin olarak ölüme mahkum edilirlerdi.

1909’lardan 1970’lere kadar süren bir uygulamayla Avustralya hükümeti asimilasyon amacıyla Avustralya yerli halkı Aborjinlerin çocuklarını ailelerinden ayırarak Aborjinliği ve kültürünü reddetip yok saymalarına yönelik eğitim vermiştir.

1525 ve 1866 yılları arasında yaklaşık 12,5 milyon Afrikalının kaçırılarak ABD, Karayipler ve Güney Amerika’da köle olarak satıldığı tahmin ediliyor.

Yeni Dünya Amerika’nın keşfi öncesinde ve sonrasında sayıları 1500’lü yıllarda 12 milyonu bulan kızılderililer (Amerikan Yerlileri) 1900’lü yıllara gelindiğinde 237 bin civarındaydılar.

19. yüzyılda popüler bir çocuk ilacı olan “Bayan Wislow’un Yatıştırıcı Şurubu”nun içeriğinde yüksek oranda morfin bulunuyordu.

wislowsurubu

Margaret Sanger Dünya’da doğum kontrolü kavramını ve kadının doğum kontrol hakkını savunan ilk aktivistlerdendi. Kendisi de hemşire olan Margaret Sanger 1916 yılında ilk doğum kontrol kliniğini açtığında kamu huzurunu bozmaktan bir ay hapse mahkum edilmişti.

margaretsanger

Venedik’de Rönesans döneminde tecavüz mahkumları altı ay cezaevinde kalmak, cezayı paraya çevirmek veya mağdurla evlenmek arasında seçim yapabiliyorlardı.

Büyük Petro, karısının aşığını öldürdükten sonra adamın kafasını kestirip bir kavanoza koymuş ve karısının yatak odasına yerleştirmişti.

16. yüzyıl Kanada’sında kadınlar doğum kontrol ilacı olarak kurutulmuş kunduz testislerinden yapılan bir karışım içerlerdi.

16. ve 17. yüzyıllarda zengin Avrupalılar hastalıklarını tedavi edeceği düşüncesiyle ceset yerlerdi.

Güney Afrika ordusu, orduda eşcinselliği bitirmek amacıyla gay ve lezbiyenlerin cinsiyetlerini değiştirmişti. Güney Afrika’da 1998’den sonra ordu da dahil eşcinsellik yasal haklarla korunmaktadır.

Eski Roma döneminde babaların yasal olarak ailesinden birisini öldürme hakkı vardı.

Alaska’da bulunan ve buz kütlesi sayesinde korunmuş 36.000 yıllık bozkır bizonunu keşfeden R. Dale Guthrie ve ekibi bizonun etinden biraz yedikten sonra “eti yaşına göre iyiydi ama hala biraz sertti” dediler.

historicbison

Andes Canavarı olarak bilinen tecavüzcü ve çocuk katili Pedro Lopez 110 genç kızı öldürme suçundan 1983 yılında suçlu bulundu. İtirafında 300 kız çocuğunu öldürdüğünü söylemişti. Lopez Ekvador’da maksimum güvenlikli bir hapishanede 20 sene yattıktan sonra iyi hal den serbest bırakıldı.

Lopez

Roma İmparatoru Commodus, ülke genelindeki tüm fiziksel ve zihinsel engellileri ve cüceleri toplatmış ve Kolezyum’da birbirleriyle balta ile ölümüne kavga etmelerini emretmiştir.

1960 senesi ve öncesinde sigara reklamlarında sigaranın sağlığa yararları olduğu belirtilir hatta doktorlardan tavsiyeler ve onaylı araştırmalar ortaya atılırdı.

grid-cell-28567-1395771483-18smoke

Sovyet biyolog İlya İvanoviç İvanov, insan spermi ile bir şempanzeyi hamile bırakmayı denemiştir. Başarısız olan bu deneye humanzee adını vermişti.

Milattan Sonra 755 yılında Çinin Tang Hanedanı’na karşı Lushan isyanı başlamıştı. Bu isyan sonucu o zaman için dünya nüfusunun altıda birine yakın 36 milyon insan ölmüştür.

Sömürge Amerikası döneminde hamile kadınların doğum yaparken veya hemen öncesinde ağrı kesici almaları yasaktı. Yasağın nedeni ise Havva’nın yediği yasak meyvenin cezasının sonucu doğum öncesi bu ağrıların yaşandığına inanılmasıydı.

Irak’ın merhum diktatörü Saddam Hüseyin’e Detroit şehrinin anahtarı verilmişti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. ucayecirubo dedi ki:

    Arada mantığı zorlayan şeyler de var

  2. onasafa dedi ki:

    Şaşırtıcı

Bir yanıt yazın