La Vita e Bella (1997) Life is Beautiful

La vita e bella (1997)

Life is Beautiful

Hayat Güzeldir

lifeisbeautiful

Yahudi Soykırımı konulu filmlere, sinema dünyasını yakından takip eden hemen herkes aşinadır. Yahudi lobilerinin Sinema sektöründe özellikle de Hollywood’da çok güçlü ve etkili olduğu bir gerçek. Life is Beautiful da Yahudi Soykırımı döneminde geçen bir yapım. Ancak benzerlerinden çok farklı bir işleyişe sahip. Schindler’in Listesi, Soysuzlar Çetesi, Piyanist aklıma ilk gelen soykırım tarihi konulu filmler. Bu filmlerin hemen hepsinde ağır bir dramatizasyona, bol ölüm ve kan içerikli sahnelere, izleyiciyi şoke edecek tarihi anılara rastlamak mümkün.

Hayat Güzeldir, hem başrol oyuncusu hem de yönetmen olarak izlediğimiz Roberto Benigni’nin Dünyaca tanındığı ve bence kült diyebileceğimiz harika bir yapım. Film, bir babanın 2. Dünya savaşı döneminde yaşadıklarını, Naziler tarafından oğluyla birlikte yakalanıp çalışma kampına götürülüşünü ve bu atmosfer içerisinde çocuğuna izah edemediği gerçekleri hayali bir yarışmaya dönüştürüp yalanlarla süsleyerek küçük oğlunu ölümle burun buruna kalmış bu insanlar arasında gerçeğin acı ve korkusundan uzakta tutmaya çalışmasını konu alıyor.

giorgio-cantarini-ne-la-vita-è-bella-

Filmde izleyicinin gözüne sokulan ölüm sahneleri ve şiddet unsurları yok ancak babanın oğluna, içinde bulundukları durumu yansıtmamak ve onu korumak için gösterdiği insan üstü çaba zaman zaman izleyiciye dramın en ağırını yaşatıyor.

Kurgusuyla da beni benden alan müthiş bir uyuma sahip olan Life is beautiful da, çocuğun gözünden bakarak akan senaryoda insanların yaşadıkları gerçeklik ile çocuğa aktarılan arasında ki uçurum hiç göze batmıyor. Bu açıdan yönetmeni tebrik etmemek elde değil.

2. Dünya Savaşı dönemi tarihi filmler ilginizi çekmiyor olabilir. Yahudi Soykırımı konulu yapımlardan da gına getirmiş olabilirsiniz. Ancak bu filmi tüm bu başlıkların dışında tutarak mutlaka izlemeli ve arşivde bulundurmalısınız.

Aşağıdaki videoda filmin unutulmaz anlarından biri olan Kampa ilk giriş ve Kamp Kuralları sahnesini türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. KennethWur dedi ki:

    Herkese Merhaba!

Bir yanıt yazın