Mark ” Chopper ” Read ve Bir Suçluyken Avustralya’nın En Çok Satan Yazarı Olmak

Bir çoğunuzun bu yazıya, başrolünde Eric Bana’nın oynadığı ve muhteşem bir iş çıkardığı 2000 yapımı Chopper (Kasap) isimli film aracılığıyla geldiğini tahmin ediyorum. Benimde Mark Read’i araştırmam bu film sayesinde oldu. Bu anlamda ortak bir merak duygusunu takip ettiğimizi söyleyebilirim. Chopper’ı araştırdıkça beni gittikçe daha fazla şaşırtan, o iri gövdenin ve motorcu bıyıklarının altında, filmde edindiğim; sadece psikopat bir suçlu ve şansı yaver gitmiş düşüncesinin de ötesinde bir adam yattığını görmem oldu. Sorunlu gençlik yılları boyunca sayısız suça ve kavgaya karışmış, ağır bir psikolojik tedavi görmüş, ailesine ve çevresine tam anlamıyla bir baş belası olmuş bu adamın hikayesine sahip binlerce insan aramızda yaşıyor, hatta bir çoğu hapishanelerin müdavimi.  Peki Mark Brandon Read’i tüm bu kriminal hayatlardan ayırıp Avusturalya’da bir ikon, bir model, bir kahraman yapan neydi? Balon medya mı? Popüler kültür mü? Modern insanın bol cinayetli ve kanlı senaryolara ve bunu temsil eden hayatlara olan kontrol edilemez ilgisi ve merakı mı? Yoksa Mark Brandon Read gerçekten yürekli, cesur ve kötülüğe kötülükle cevap veren bir anti kahraman mıydı? Bu soruların cevaplarını bende bilmiyorum. Read ile ilgili bildiğim tek şey var ki adamın hayatı ölümün kıyısında ve ona meydan okuyarak geçmiş ve yine ölüme karşı aynı inatçı ve bildiğini okuyan tavırla sonlanmış. Ömrünün yarısı yer altı dünyasına ait bir işkenceci katil olarak geçmiş kalan yarısı ise aile babası bir yazar, bir şovmen, bir ressam hatta bir oyuncu olarak. Bu anlamda Chopper saygıyı hak eden bir figür. Asıl şaşırtıcı olan, yer altı dünyasına ait böylesi bir figürden sanat adına, sanatın bir kaç kolundan büyük ilgi görmüş yapıtlar çıkmış olması. İşte Chopper’da esas beni yakalayan nokta da bu oldu. Kurbanlarına farklı işkenceler uygulayan, cinayetlerle dolu bir geçmişe sahip bir adamın best seller olmuş kitapları olduğunu, çocuk kitabı yazdığını, tanesi ortalama 6500 $ dan satılan tablolar yaptığını ve tüm bunların üzerine bir de Rap albümü çıkardığını düşünün. Düşündünüz mü? İşte bunları düşündüğünüzde aklınızda oluşan klasik adi suçlu profilleri de bir anda karıştı değil mi? Demek ki neymiş, genellemeler ve ön yargılar bizleri kısıtlayan, bakış açımızı, dünyaya baktığımız pencereleri daraltan yegane engellerimiz miş. Demek ki neymiş, eğer bu yaşamda şanslıysanız, geçmişte iyi veya kötü ne yapmış olursanız olun, sizden yüzlerce kilometre uzakta, Dünyanın dört bir yanında bir çok insan, medyanın ve basının gücü sayesinde sırf size benzemek için göbek deliğinin üzerine “King Kong” yazılı bir dövme yaptırabilirmiş. Sizin pompalı ile bir adamın beynini yere saçtığınız yerde fotoğraflar çekilip facebook’a koyabilirmiş. Aklıma, Bulut Atlası adlı filmde ki “Duster” Hoggins karakteri ve çok satan kitabı “Knuckle Sandwich” geldi.

Sizlere, Mark Brandon “Chopper” Read ile ilgili internet ortamından bulup derlediğim, çevirdiğim bilgileri aşağıda paylaşıyorum.

Mark Brandon Read, 12 Kasım 1954’de Avustralya Melbourn’da doğdu. Babası Kore savaşında savaşmış eski bir asker,  annesiyse Yedinci Gün Adventist Kilisesi’ne bağlı katı bir protestandı. Hayatının ilk beş senesi bir çocuk yuvasında geçti. Demek ki ebeveynleri ona zaman ayırmak için fazla yoğundu. Melbourne’un banliyölerinde yani fakir ve suç oranı yüksek mahallelerinde büyüdü Mark. Okul dönemi boyunca kavgacı ve zorba bir çocuktu. 15 yaşına kadar karıştığı kavgaların sayısını bilmiyordu ve çoğunda dayak yerdi.  Annesinin babasını teşvikiyle sık sık babasından da dayak yerdi. Çocukluk döneminde tacize uğradığı ile ilgili de iddialar vardır. 14 yaşına kadar devlet çocuk koruma programı kapsamında devlet yurdunda kaldı. Ergenlik döneminde çocuklara özel bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırıldı. Burada kendisine elektroşok tedavisi uygulandı.

Mark, gençlik yıllarına geldiğinde sokak dövüşlerinde ismini duyurmuş ve Surrey Road adında bir çetenin lideri olmuştu. Suç kariyerine, Prahran’da ki masaj salonlarında uyuşturucu satıcılarını soyarak başladı. Daha sonra yer altı dünyasına ait benzer adi suçluları kaçırıp işkence etmeye terfi etti.  Sıklıkla kurbanlarının el ve ayak parmaklarını pürmüzle yakarak veya kerpetenle kopararak işkence eder ve onlardan para sızdırırdı. Chopper, 20 ve 38 yaşları arasında 18 yıl boyunca, silahlı soygun, saldırı, silah kaçakçılığı, sahte polis rolü oynama, adam kaçırma gibi suçlardan hapishanede 13 ay geçirdi. Pentridge Hapishanesinin H bölümünde, 1970’lerin sonlarında Read, bir hapishane savaşı başlattı. Onun çetesi “palto çetesi” olarak adlandırılıyordu. Çünkü büyük kalibreli silahlarını gizlemek için yıl boyunca uzun paltolar giyerlerdi. Palto çetesi o sene boyunca rakip bir başka çeteye karşı çok kanlı eylemler gerçekleştirmişti. Ve bu çetenin üyeleriyle hapishanede başı dertteydi. Hapishane yönetimine hayatının tehlikede olduğunu, pusuya düşürülebileceğini söylemesine karşın bir şey yapmadılar. Read’de hapishaneden geçici olarak uzaklaşabilmek için hücre arkadaşından kulaklarını kesmesini istedi. Bu sayede hapishaneden uzaklaşabilecekti. 

Hapishanede, kendi çete arkadaşı tarafından pusuya düşürülerek bıçaklandı. Bu saldırı ile ilgili birden fazla iddia mevcut,  Çete arkadaşının, Mark’ın insanları sakat bırakma ve diğer çetelerle savaşma konusunda çok ileri gittiğini ve kontrolden çıktığını, onu öldürerek bu kanlı savaşı bir seferde bitirmek istediği, yazılmış. Başka bir teori ki filmde de bu teoriyi görüyoruz ; Chopper ın çok eski dostu olan James Loughman’ın Liman İşçileri Birliği ile Chopper’ı öldürmesi için anlaştığı iddiası. Tam güvenlikli bir hapishanede diğer suçlulardan yalıtılmış bir hücrede tutulan Mark Read’e rahatlıkla ulaşabilecek tek isim olması da son iddiayı destekliyor. Bu saldırıyı gerçekleştiren, filmde de gördüğümüz karaktersiz, 1987 yılında aynı hapishanede çıkan bir yangın nedeniyle orada ölüyor. Mark Chopper Read bu saldırı nedeniyle bağırsaklarının bir metreye yakın bir kısmını kaybediyor. Olayın olduğu dönemde Read, James Loughman’ın salıverilmesi için bir yargıcı rehin almaktan 16,5 yıl hüküm giymişti. Adam senin için gözü kapalı 17 yıl ceza alsın, sen adamı kahpece öldürmeye çalış. Suçlunun bile bir onuru olmalı.

James Loughman

1992 yılına gelindiğinde, Mark Chopper Read, Sydney Michael Edward Collins‘i göğsünden vurmaktan suçlu bulundu. Olay Read’in otomobilinde, Collins’in Evandale Tazmanya’da ki evine giderlerken gerçekleşti. Mermi aracın arka koltuğunda bulundu ve Collins ateş edenin Chopper olduğunu söyledi. Chopper suçsuz olduğunu iddia etti. Read, Collins’e ağır bedensel hasar vermekten yani cinayete teşebbüs’ün daha hafifletilmiş halinden suçlu bulundu ve tehlikeli bir suçlu olarak gözetim altına alınması kararlaştırıldı.

1998 yılında serbest kaldı. 2002 yılında, Avustralya Kayıp Kişiler Listesi‘nde adı bulunan Sydney Collins’in kaybolmasıyla ilgili olarak tekrar sorgulandı. Ancak kanıt bulunamadı. Mark Chopper Read, 20 Ekim 2013’de yayınlanan 60 Dakika isimli TV programında, ölümünden önce yaptığı son röportajında, Sydney Michael Edward Collins’i öldürdüğünü itiraf etti. Chopper, Onu öldürdüğü için pişmanlık duymadığını, Collins’in iki ayrı olayda da kendi silahıyla vurulacak kadar aptal olduğunu söyledi.

Mark Chopper Read’in 19 kişinin ölümünden sorumlu olduğu, 11 kişinin de öldürülmesinde rol oynadığı iddia ediliyor. New York Times’da 2013’de yayınlanan röportajında Chopper, “Bak, dürüst olmak gerekirse ben o kadar insan öldürmedim. Muhtemelen, yaklaşık olarak dört veya yedi kişidir. Bu nasıl baktığına göre değişir” demiştir.

2001 yılında Read, Avustralya Yaya Konseyi‘nin, sarhoş araç kullanımına ilişkin bir kamu spotunda rol almıştır. Read kırmızı kısa kollu gömleğiyle bir mutfak sandalyesinde oturmaktadır. Ve vücudunun çeşitli bölgelerindeki çok sayıda yara izini işaret ederek şunları söyler ;

Ben hapishanedeyken…Yüzüm kesildi..Kulaklarım kesildi…Kaşlarım traşlandı ve şurada bir kasap bıçağı izi, şurada buz kıracağı..Hiç eğlenceli değildi vs..Eğer içkili araç kullanırsanız ve birisine çarpacak kadar talihsizseniz, hapishaneye düşmemek için Tanrı’ya dua etmelisiniz.

2005 yılında Mark Chopper Read, Eski Avustralya futbolcusu, dönemin şovmen ve tv programcısı Mark Jacko Jackson ile tüm Avustralya’yı kapsayan “Ben masusum” isimli bir performans turuna çıktı.

Ardından yeni bir partnerle, emekli dedektif Roger Rogerson ve arkadaşı  komedyen Doug Chappel ile bir Sydney turuna çıktı. Chopper Read, 2008 yılında düzenlenen geleneksel Melbourne Uluslararsı Komedi Festivalinde “Comics Live in your Lounge” isimli şovuyla yer alan Doug Chappel in performansına konuk oldu ve sahnede beraber komik hikayeler anlattılar.

2006’da Read, kadına şiddeti önlemeye yönelik bir başka kamu spotunda rol aldı. Burada, Chopper’ı demir parmaklık dekorun arkasında şu sözleri söylerken izliyoruz ;

“Ben, Mark Brandon Chopper Read. Bir çok insan sert bir adam olduğumu düşünüyor. Ben sert bir adam değilim ama sert olduğunu düşünen bir çok adamı yıkmıştım. Hapishanedeki en düşük adamlar kadın satıcıları ve tecavüzcülerdir. Eğer bir kadına vuruyorsan, zayıf, yüreksiz bir insansın demektir. Bir kadına dayaktan veya tecavüzden hapishaneye girersen sonuçlarına katlanacaksın. Acı çekeceksin. Senin Boynunu kıracağız, düşük, yüreksiz, korkak fare. Korkmalısın! Çünkü hapse girersen korkmak için bir çok kanlı sebebin olacak”

İşte ben buna Kamu Spotu derim !

13 Mart 2006’da “Deli adam’la Röportaj” (Interview with Madman) isimli bir rap albümü çıkardı.

Mark Chopper Read aynı zamanda 2002 Avustralya yapımı Trojan Warrior isimli bir komedi filminde rol aldı. Avustralya’da üretilen “Chopper Heavy” isimli birada adının kullanılmasına izin verdi.  Bu bira Avustralya’nın en meşhur kanun kaçağı Ned Kelly ile anılan Rutherglen, Victoria’da üretilir. Ned Kelly, 1880 yılında o dönemin Victoria polisinin ailesine karşı zorbaca ve kötü tutumuna isyan edip 25 yaşında dağa çıkıyor. Saban demirlerini eritip kendisine ve arkadaşlarına bir zırh tasarlıyor ve kurşun geçirmez oluyor. Aynı yıl arkadaşlarıyla birlikte polislere karşı verdikleri uzun soluklu bir çatışmanın ardından mermileri bitince yakalanıyorlar. O döneme göre çok büyük bir rakam olan 32 bin itiraz dilekçesine rağmen (seveni çokmuş) mahkeme ölüm emri veriyor ve 4 ay sonra asılıyor.

-Ned Kelly’nin orjinal zırhı ve tüfeği. Victoria Devlet Kütüphanesinde sergilenmekte.

-Ned Kelly yakalanma anı.

Mark Chopper Read, 15 Aralık 2008’de, Johnson sokağı, Collingwood’daki bir olayla ilgili polis tarafından sorgulanarak, manşetlere tekrar çıkar. Read, daha önce hiç görmediğini söylediği bir adam tarafından baltalı saldırıya uğramıştır. Read açıklamasında, “Karşıdaki araba tamircisine koştum ve bir demir boru kaptım, “Buraya gel” diye bağırdım, adam sinirli bir şekilde arabasına atlayıp topukladı”. Chopper baltanın küt ucuyla koluna aldığı bir darbeyle olayı hafif atlatır. Read’in ifadesi Richmond polis karakolunda alındıktan sonra salıverilir. Tarif ettiği saldırgan hiç bulunamaz.

Mark Chopper Read, bir kısmı çocuklar için yazılmış bir kısmı hayranlarından gelen mektupların derlemesinden oluşan, büyük çoğunluğu da kişisel hayatı ve deneyimlerinin anlatıldığı biyografik içeriklere sahip 10 dan fazla kitap yazmıştır. Bu kitaplar yayınlandığı dönemler çok yüksek satış rakamlarına ulaşmış 500 bin den fazla kopya satmıştır. Mark Brandon “Chopper” Read, Avustralya’nın en çok satan yazarları arasındadır.

Read, kitaplarını tanıtmak için sık sık radyo ve televizyon programlarına konuk oldu. İngiliz FHM, Zoo Weekly, Ralph gibi magazin ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı.

Chopper’ın suç geçmişini ve anılarını satmakta ki üstün başarısı, Federal Suç Gelirleri Tasarruf Yasası’nın değiştirilmesi yönünde büyük çağrılara neden oldu. Yasanın, suçluların suç işleyerek elde ettiği gelirlerine el koymanın yanı sıra, kitap satışları, TV şovları ve benzerleri de dahil olmak üzere dolaylı suç gelirlerini de kapsaması talep edildi.

Eric Bana’nın rolü için 14 kilo aldığı Chopper Read i canlandırdığı 2000 yapımı film Chopper, Read’in kitaplarından ve bağımsız araştırmalardan elde edilen verilere dayanmaktadır. Film aynı yıl bir çok festivalden farklı dallarda bir çok ödül almıştır.

Read aynı zamanda 100 ün üzerinde resim yapmıştır. Bunlar yüksek rakamlara alıcı bulmuştur.

Read’in çizimlerinden bir örnek.

Mark Brandon Read 1995 yılında Avustralya Vergi Dairesi çalışanı Mary-Ann Hodge ile evlendi. Çiftin Charlie adında bir oğlu oldu. Bu evlilik kısa sürdü ve 2001 yılında boşandılar. 19 Ocak 2003’de uzun zamandır arkadaşı olan Margaret Cassar ile evlendi. Roy Brandon adında bir oğulları oldu.

Read’e hapishanede hepatit c teşhisi kondu. Büyük ihtimalle orada geçirdiği sürede bir traş bıçağındaki kan lekesinden bu hastalığı kapmıştı. Mart 2008’de doktorlar Read’e iki ila beş yıl ömrü kaldığını ve karaciğer nakline ihtiyacı olduğunu söylediler. Read nakil prosedürünü başlatmayı reddetti. Başka birisinin organlarını istemiyordu. “Bu adil değil. Donörden nakil istemiyorum, ben 55 yaşındayım, 10 yaşında bir çocuğu ismimin önüne koymaya niyetim yok” dedi.

Nisan 2012’de Mark Brandon Chopper Read’e Karaciğer Kanseri teşhisi kondu. Temmuz 2012’de karaciğerindeki tümörlerin alınması için ameliyat oldu. Eylül 2013’ün sonlarında kötü giden sağlığı nedeniyle Melbourne da özel bir hastaneye yatırıldı. Ve 9 Ekim 2013’de 58 yaşında hayatını kaybetti.

 

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın