Ulus Baker ve Felsefe

Ulus Sedat Baker

Ulusbaker2

“Eğer nasıl yaşadığını biliyorsanız bir hayvanın her türlü davranışının bir insanınkine oranla çok daha “öngörülebilir” olduğu doğrudur. Ama belki de arada yalnızca bir derece farkı bulunuyor”

(d. 14 Temmuz 1960, Leningrad, SSCB – ö. 12 Temmuz 2007, İstanbul), Kıbrıslı Türk sosyolog, yazar, çevirmen ve öğretim üyesi.

Kıbrıs Türk’ü bir ailenin çocuğu. Babası Sedat Baker bir psikiyatr, annesi Pembe (Yusuf) Marmara (1925-1984) ise bir şair. ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Gilles Deleuze ve Baruch Spinoza çevirileri yaptı, makaleler yazdı. ODTÜ, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Özgür Üniversite’de Sinema tarihi, Sosyoloji dersleri verdi. Politik teori, medya, sinema teorisi konularında çalıştı. Dziga Vertov üzerine sinema eleştirileri yaptı. Birikim, Toplum ve Bilim, Virgül, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi’nde yazılar yazdı. 12 Temmuz 2007 tarihinde böbrek ve kalp yetmezliğinden ölmüştür.

Bilinenin aksine o Sovyetler Birliği’nde hiç bulunmadı. Eşsiz zekası ve aşık olduğu genç kız sayesinde Rusça’yı ana dili gibi öğrendi.

Baker adına; Körotonomedya topluluğu tarafından; 2008 yılında 11 – 14 Temmuz tarihleri arasında, Ankara’da “Ulus Baker buluşması” adlı bir konferans düzenlenmiştir.

Kaynak: Vikipedi

Ulus Baker hocanın derslerinin bir kısmını youtube a eklemişler aşağıdan sıralı dinzleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?list=PLPmnoiB8eMGyYfaapaV8fh7vIfJZDNrb8&v=fKC5cIVePI0

Yine Ulus Baker makalelerine şu linkten ulaşabilirsiniz.

Onedio tarafından ölümünün 8. yılında hazırlanmış Ulus Baker yazısına şuradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Siteler :

ulusbaker.com

Körotonomedya

www.ulusbakerbulusmalari.com

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. düsünen dedi ki:

    Yazı için teşekkür ediyorum. Ulus ile ilgili tüm medya ve bilgileri linklerle birarada yazınız içerisinde bulmak mümkün

Bir yanıt yazın