Fallout 4 Nuka-World DLC inceleme

 

Fallout, son birkaç senedir devam eden DLC serüvenine Nuka-World ile şimdilik noktayı koymuş görünüyor. Ben yazımı hazırlarken Nuka-World DLC si çıkalı yaklaşık bir sene olmuştu ve arkasından (şimdiye kadar) bir resmi ek paket gelmedi. Gelir mi derseniz bende bilmiyorum Bethesda’nın Fallout ile ilgili planı nedir kestirmek mümkün değil. Nuka-World’e gelene kadar yine burada tanıttığım DLC’ler haricinde sırasıyla Contraptions Workshop ve Vault-Tec Workshop adında iki ayrı DLC Daha çıktı. Bu ek paketler Nuka World’ün aksine görevden çok oyuna küçük çaplı geliştirme ve süslemeler getiriyordu. Contraptions Workshop ile, “oyunda herşey iyi gidiyor canım sıkılmasın gideyim de şu Settlement’e seri üretim bantlı küçük bir atölye-fabrika arası birşey kurayım” seçeneği geliyor. Vault-Tec Workshop’da ise ilgimizi cezbedecek bir şey var ki o da kendi Vault umuzu sıfırdan yapabiliyor olmamız. Bir kaç questlik mini bir senaryonun ardından haritaya konuşlandırılmış Vault 88 de Overseer görevini alıyoruz ve başlıyoruz sıfırdan çimentosunu harcını karıp çelik alaşımlı duvar ve kapıları kondurmaya. Reaktörüymüş, organik tarım alanıymış derken geriye mavi Vault 88 üniformalarını giydirip içeriye salıvereceğimiz  insanlar kalıyor. Yani yüce Bethesda önümüze aynı kodları makyajlayıp makyajlayıp sürüyor.

Bir gün yine kolonilerimiz arasında gezinip, raider ve süper mutant avlarken bir radyo yayını alıyoruz. Yayına kulak vermek için derhal yola çıkıyoruz ve kendimizi kötü çeteler tarafından kolonileştirilmiş bir haritada buluyoruz. Burası Nuka-World. Far Harbor’a kıyasla daha küçük olan bu haritada bizi yeni görevler ve yine ilk defa deneyimleyeceğimiz “raider” olma şansı bekliyor.  Şimdiye kadar hangi tarafı seçersek seçelim hep iyi adam olduk hep kahraman olduk. Ne yaparsak yapalım bir yönden mutlaka ahlaki ve etik olarak haklı çıkacağımız birşeyler bulduk. Haritada gezinirken karşımıza olur olmaz çıkan, sinek gibi vurup vurup öldürdüğümüz ve yolumuza devam ettiğimiz o hırsızlar, katiller, çeteler nasıl yaşar, ne yer ne içer, bir hikayeleri var mı? Bizim için bir wild dog kadar değeri olmayan bu insanların beynini patlatıp uzuvlarını koparırken onlarla ilgili detaylı hiç bir bilgimiz olmayışı acaba bizi daha mı acımasız yapıyordu. İşte tüm bu sorulara cevabı Nuka-World de buluyoruz.

Nuka-World eski dünyadan kalma devasa bir eğlence parkı. Nükleer kıyamet öncesinde, içinde hayvanat bahçesinden roller coaster a kadar her türlü aktivitenin bulunduğuı bu büyük park, kıyametin ardından üç büyük çetenin arasında paylaştığı bir ticaret ve yaşam alanı haline gelmiş. Halktan toplanan haraçlar, soygun, uyuşturucu gibi her türlü pis işten toplanan paralar bu parkın ortasındaki büyük markete hayat veriyor. Nuka World de ki üç çeteninde kendine has farklı bir tarzı var. Kısaca değinmek gerekirse ;

 

Operators

Operators Nuka-World’de ki en medeni görünen katiller ve soyguncular sürüsü diyebiliriz. Diğer çetelerin aksine Operators “raider”lığı yaşam tarzından ziyade profesyonel bir iş gibi görüyor. En büyük gayeleri para kazanmak. İnsan öldürmek onlar için bir ticaret şekli. Diğer çeteleri vahşi ve kontrolsüz yabaniler olarak görüyorlar ve çok kibirliler. Şöyle örnek vereyim; The Pack demir-çelik işçisi, Disciples inşaat işçisi ise bunlar da plaza emekçisi. Ama otursan biraz konuşsan adamın içinden Lord çıkıyor. Sanki III. Murat’ın varisi havaları var. Öbürü 2500 TL alıyorsa sen 3000 lira alıyorsun neyin havasını yapıyorsun, o akbille işe gidiyorsa sen altındaki arabanın taksitini zor ödüyorsun, o ustabaşıdan azar yiyor sen sermayedara önünü ilikliyorsun havan kime?

 

 

The Pack

The Pack Nuka-World ün kabile konseptli çetesi. Eski Falloutcular bilirler* Fallout New Vegas’da Great Khans diye bir grup vardı. Bu Great Khans’lar boynuzlu kasklar takar, püsküllü zırhlar giyer ve dağda yaşarlardı. İşte Nuka-World’de de The Pack, Fallout senaristlerinin yeni Great Khans’ı olmuş. Hayvanlardan yapılma zırhlar giyiyorlar, mobilyaları hayvan boynuz ve kafalarından, bol bol savaş köpeği ve goril besliyorlar, liderleri de zekadan çok kaba kuvvetle klanını yöneten safça bir yarma abimiz. Ayrıca elbiseleri rengarek ve yüzlerine savaş boyaları sürüyorlar. Kullandıkları renk paletleri bana Suicide Squat’ı andırdı.

 

 

 

Disciples

Disciples Nuka-World’ün namına yakışan en azılı çete. Bu çete tamamen psikopatlardan oluşuyor. Kan dökmek, insan öldürmek onlar için bir zevk unsuru.Tam bir kötü olayım kötülüğün psikopatlığın hakkını vereyim masum kanı dökeyim diyorsanız bu çeteyle ilişkileri sıkı tutun. Disciples kontrol edilemez oluşundan dolayı diğer çeteler tarafından sevilmiyor. Üyeleri olur olmaz olay çıkarıp birilerini öldürebiliyor çünkü. Disciples çetesinin zırhları bana yine isimleriyle çağrışım yaptığım Disciples isimli oyunu hatırlattı. Gözlerin hiç görünmediği karakter tasarımları Disciples 3 Resurrection da meşhurdur, internetten inceleyin. Disciples üyelerinin çoğu diğer çetelerin aksine yakın dövüş yapıyorlar ve bıçak gibi yakın hasar veren silahlar kullanıyorlar.

Nuka World ek paketiyle birlikte oyuna, çetelerin kullandığı 7.62 mm mermi atan Kalaşnikof’u andıran yeni tüfekler gelmiş ve bu tüfekler oyundaki bir çok silahtan daha etkililer. Çetelerin zırhları da aynı şekilde bir hayli güçlü. Bu da oyuncular için çok daha çetin çarpışmalar demek oluyor. Benim oyundaki seviyem şu aralar 80 level üstü olduğu halde bazı çatışmalarda “very hard” zorluk seviyesinde zorlandığım anlar oldu.

 

Nuka World’de karşılaşacağınız çeteler ile ilgili verdiğim küçük bilgilerin ardından gelelim buradaki sosyal yaşama ve hiyerarşiye. Bu üç çetenin bağlı olduğu bir büyük lider bulunuyor. Nuka World’ün senaryosu gereği bu lider de siz olacaksınız. Overboss adı verilen bu lider Nuka World ün gelir gider kaynaklarını kontrol edip güvenliği sağlarken aynı zamanda birbirini sevmeyen bu 3 çeteninde arasında bir köprü görevi görüyor. Yani 3 çetede sizi dinlemek ve saygı duymak zorunda ki Nuka World de bir çeteler arası savaş patlak verip ortalık kan gölüne dönmesin. Tabi tüm bunlar çeteci raider olmaya karar verirseniz olacak. Eğer bunu istemezseniz Nuka-World’e girip seyircilerin çığlıkları arasında Colter’ı öldürdükten sonra ve Porter’la konuştuktan sonra Preston Garvey’e durumu bildirebilirsiniz, veya Nuka World Market’de doktor olan Mckenzie’den de çeteleri temizleme görevini alabilirsiniz. Ben yazıma Overboss görevini aldığınızı varsayarak devam ediyorum. Sizin yerini aldığınız eski lider Colter kimse tarafından sevilmiyor. İşleri büyütmek yerine yerinde saydığı için çok zeki bir adam değilmiş. Ancak sert ve tehlikeli olduğundan dolayı uzun süredir liderliği sürdürmüş. Onun en yakını yani sağ kolu ve akıl hocası Porter Gage ona ihanet edip senaryo gereği bir kumpasla sizi onun yerine geçiriyor ve tüm oyun boyunca yine size kendisi rehberlik ediyor. Porter Gage’in amacı Nuka World’de çeteler arası düzeni oturtup işleri daha da büyütmek. Gücünün yettiği her bölgeyi haraca bağlamak, çeteleri genişletmek. Oyun ilerledikçe öğreniyoruz ki amaç Commonwealth’ı yani sizin yerleşkelerinizin olduğu, Minuteman ile Brotherhood of Steel ile günlerce, saatlerce dolaşıp emek emek temizlediğiniz ve insanlar için güvenli barınaklar, ticaret yolları ve asayiş sağladığınız o bölgeyi kontrol altına almak. Yani ya Nuka World’ü ve Büyük patronluğu falan boşverip elinize taramalıyı alıp hareket eden herşeyi vurup görevler hiç açılmadan Nuka World’ü bir katliamla temizleyeceksiniz ya da çeteci olmayı, raider olmayı deneyimlemek için Commonwealth de oluşturduğunuz tüm düzeni bozmaya çetelerle birlikte liderleri olarak geri geleceksiniz. Karar sizin. Çeteci olarak ilerlemeye başladıktan bir süre sonra Minuteman ve liderleri Preston Garvey size düşman olacak.

Nuka World haritası Far Harbor’un aksine bir hayli küçük.  Ticaretin döndüğü büyük bir meydan ve bu meydanın çevresindeki 5 ayrı park alanından oluşuyor. Bu bölgeler haricinde harita çevresine serpiştirilmiş bir kaç irili ufaklı Gunner çetesi ile karşılaşacaksınız. Gunner’lar bu bölgenin düşük radyasyonlu ve yerleşime uygun havasına kanıp gelmişler ancak çeteler tarafından köşelere bucaklara püskürtülüp mahsur kalmışlar. Nuka World haritasında yeni düşmanlarla karşılaşacaksınız. Bunlardan bazıları size eski Falloutlardan tanıdık gelecektir. Aynı zamanda Mirelurk gibi bildiğimiz düşmanları Nuka World haritasında daha güçlü Nukalurkler olarak göreceğiz.  Karıncalar, çekirgeler, dev toprak solucanları yine Nuka-World’ün tropikal iklimine uygun olarak göreceğiniz yeni düşmanlar arasında.

 

Nuka World’de çetelerden bir çok yan görev alabilirsiniz. Bu görevleri aldıkça onlarla ilişkilierinizde ilerleyecektir. Veya hiç uğraşmayayım ana görevden gideyim derseniz siz bilirsiniz. Ben haritayı etraflıca tanımanız için verilen “topla ve getir” görevlerini mutlaka yapın derim. böylece haritanın her köşesini ve sürprizini görüyorsunuz. Ana görevden giderseniz Porter size yaratıklar veya Nuka robotları tarafından işgal edilmiş bölgeleri alıp çetelerin bölgesini genişletmenizi isteyecek. Bu görevler bir hayli zorlu geçiyor hazırlıklı olun. Nuka World de doğal düşmanlar kadar görevlerin içerikleride bir hayli zorlu olmuş. Bir bölgeyi ele geçirmeden önce Porter size o bölgeyi hangi çeteye vereceğinizi soracak siz de birini seçeceksiniz. Nuka World’de bu şekilde çetelere paylaştıracağınız yanılmıyorsam 5 bölge var toplam. Bölgeleri dağıtırken adil davranmaya çalışmanız yararınıza. Çıkacak bir isyan çeteler arası iç savaşla sonuçlanabilir çünkü. Veya hemen ilk etapta sevmediğiniz çeteyi bölgesiz dışarda bırakıp isyan ederse kökünü kazımayı da seçebilirsiniz.  Bu bölgelerin hepsini alıp Nuka World’ü tamamen çetelerin kontrolüne geçirdiğinizde sıra diğer aşamaya geliyor ve Porter size amacını anlatıyor. “Commonwealth’e çökeceğiz senin sayende Nuka World’ü tamamen ele geçirdik şimdi sırada orası var” diyor. “Sen iyi bir lidersin, biliyorum bize ısınamadın kendini bizden birisi olarak görmüyorsun ama bunca pis işten sonra artık çoktan bizden oldun” gibi cümlelerle sizin kanınıza giriyor. “Olmaz istemiyorum” veya “beklesin bu görev” derseniz ek paketin senaryosu ilerlemiyor. Yani illaki kötü çeteci lideri rolünü benimsemek zorundasınız. Tamam dediğinizde artık Nuka World le ve Porter’la işiniz bir süreliğine bitiyor ve size çete lideri olarak yerleşkeleri işgal etme ve haraca bağlama konusunda uzman olan Shank görevlerde eşlik ediyor.

Nuka World DLC de ana görev hızlı ve aksiyon dolu bir şekilde bitip Commonwealth’e geçiyor. Bu arada Nuka World’de kalan yan görevleri kaçırabilirsiniz. Mutlaka haritayı gezip zaman ayırın ve yan görevleri de bitirin. Shank hangi yerleşkeyi nasıl alacağınızı yani stratejinizi konuşacağınız adam. Nuka World de işiniz bittiğinde Commonwealth’a dönme vakti geliyor ve Shank size çeteler için orada bir üs kurmak lazım diyor. Böylelikle yerleşkeler arasından birisni seçiyorsunuz. Bu seçimi yapmadan önce yerleşkenin durumu, yaşayan insan sayısı ticaret yollarına katkısı vb. herşeyi hesaplayın çünkü Shank’dan görevi alırken seçimi yaptığınız anda artık orası sizin elinizden çıkıyor ve sizi tanımıyor. Shank size baskınla mı yani herkesi öldürüp kaçırarak mı yoksa konuşarak mı alalım diye soracak cevabınıza göre de yanınızda çete üyeleriniz gelecek veya yalnız gideceksiniz. konuşarak iknayı seçerseniz yalnız gidersiniz ve orada birini ikna yeteneğinizi kullanarak savaşmadan ayrılmaya ikna etmeye çalışırsınız. Burada Charisma+ skill iniz önem taşıyor. İkna kabiliyetiniz düşükse yani Charisma+ skilliniz 6-7lerdeyse iksirle falan yükseltin yoksa hiç şansınız yok. Kasabalılar evlerini bırakmak istemeyeceklerdir. Artık ok yaydan çıktı madem çeteci olduk katil olduk sonuna kadar gidelim derseniz de kan oluk oluk akacaktır.

ilk yerleşkeyi alıp Commonwealth’a tekrar geri geldğinizde artık bir Raider’sınız. Raider yerleşkeleri normal olanlara göre biraz farklı bir işleyişe sahip. Şöyle ki çetecilerin yerleşkesinde çiftçilik tarım falan yapmayacaksınız. Bu adamlar gansgter olduğu için toprakmış sebze ekmekmiş bunları sevmiyorlar ve mutsuz oluyorlar.  Çetecilere Nuka World Radyosunu açıp, uyuşturucu makinası koyacaksınız, birde alkol arıtma düzeneği, onlar içkiyi içecek, kuruyu vuracak takılacak. Peki yemek işi nasıl olacak? ilk üssü aldıktan sonra haritada, çetenizin yerleşkesinin çevresindeki civar kasabaları da etkiliyor onları korku sarıyor. Bu korku ve baskı etkisini haritadan üssün üstüne gelince göreceksinz. İşte o ürkmüş civar kasabalardan birisi sizin Çete yerleşkenizin besin sağlayıcısı olacak. Tabi köylüler buna gönüllü olmayacağı için ikinci bir görev açılacak. O da baskı ile üretimden pay alma. Üssün civarından yine Shank ile konuşup bir hedef belirleyeceksiniz ve bu yerleşkeye gidip haraca bağlayacaksınız. Yine yerleşkeyi ele geçirmekte olduğu gibi bunun da iki yolu var, ya silahla baskın yapıp korkutarak ya da konuşarak. Bunu da yaptıktan sonra artık üssünüze düzenli olarak yiyecek stoğu gönderilecek. Sizin Nuka World de ki ana kasanıza da üssün kazancı Caps olarak gönderilecek.

Shank sizden başlarda üç ayrı kasabayı ele geçir bir tane de yiyecek sağlayacak köy bul diyecek. Bunları yaptıkça üs ve tedarikçi sayısı artacak. Böylelikle sizin elinizle refaha kavuşmuş Commonwealth ironik bir şekilde yine sizin liderliğinizde yavaş yavaş  çetecilere ve raiderlara geri verilecek. Ve uzaklardan kulağınıza tanıdık bir cümlenin o soğuk yankısı çalınacak ;

 

 

War. War never changes.

BONUS

Nuka World DLC’yi oynadıysanız veya oynayacaksanız, Nuka haritasında güneye doğru arazide dolaşırken kulübesinin üstünde sizi nazik ve davetkar bir yüz ifadesiyle karşılayan bir NPC ye denk geleceksiniz. Sandalyede oturan bu karakter Evan’dan başkası değil. Evan size karşı o kadar nazik olacak ki eşyalarını çalsanız dahi hiç bir şey söylemeyecek, size bir ihtiyacınız olup olmadığını hayatın acımasız olduğunu söyleyecek, ve ısrarla kulübesinin üzerinden manzaranın ne kadar güzel göründüğünü soracak.  Evan bana denk geldiğinde biraz şaşırdım çünkü çok pozitifti, bir terslik vardı. Ondan Görev alamıyordum ama oyuna yeni eklenen 15 yeni nuka kola karışımı tarifinden birisini vermişti bana. Peki bunu neden anlattım. Evan karakteri, Bethesda tarafından bir fanlarının vefat eden abisini onurlandırmak amacıyla  görüntüsü ve mimikleri örnek alınarak hazırlanmış ve oyuna eklenmiş. Babasını ve yakın zamanda da abisini kaybetmiş olan bir fanları Bethesda’nın sosyal platformlarından birisinde, fallout oynamanın babasını ve yakın zamanda kaybettiği kardeşinin üzüntüsünü hafifletmekte yardımcı olduğunu anlatan depresif bir post atmış. Bunun üzerine Bethesda kendisiyle iletişime geçmiş ve çıkacak NPC’de anma amacıyla abisini de eklemek istediklerini söylemişler. Bence  oyuncu için hayranı olduğu oyunun yapımcılarından gelecek en anlamlı ve içten tepkiyi vermişler. Abisinin adı ve yüzü Fallout 4 Nuka World ile birlikte yıllarca yaşayacak. Rest in Peace Evan.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın