Punch Club İnceleme

header

OYUN KÜNYESİ:

Yapımcı : LazyBear Games

Tür: Rol yapma, Simülasyon

Çıkış Tarihi: 8 Ocak 2016

8 bitlik oyunların yeri oyun dünyasını yakından takip eden bir çok oyuncu için ayrıdır. iyi kurgulanmış ve emek verilmiş 8 bitlik bir oyunun başında uzun zaman harcayabilecek oyunsever çok. Ben de bu gruba dahil bir oyuncu olarak sizlere Punch Club’dan bahsetmek istiyorum. Punch Club 55 mb’lık boyutu ve buram buram retro kokan 8bitlik görüntü ve müzikleriyle sizleri geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor.

Punch Club esas olarak bir boks simülasyonu. Arcade veya rol yapma oyunlarının aksine simülasyonlar biraz daha zorlayıcı ve gerçekçi olmasıyla bilinir. Yapımcı punch club’da bunu amaçlamış. Babasını kaybeden bir boksörün boks dünyasında yükselme mücadelesi ve babasının ölümüyle ilgili sır perdesini aralamaya çalışması oyunumuzun senaryosunu oluşturmakta. Ekranın üst tarafında ki menü size Sims’i anımsatacaktır. Bu menüde boksörünüzün açlık, uyku ihtiyacı, mutluluğu ve sağlığının gösterildiği bir bar bulunuyor. Bu göstergelerin hemen yanında da boksörün kondisyonunu gösteren Güç, hız ve çeviklik adında 3 büyük gösterge var. Oyun da öncelikli amacınız yiyecek için para temini ve yukarda gösterilen bu kondisyon göstergelerini yaptığınız antremanlarla olabildiğince yükseltmek. ilk bakışta kolay gibi görünse de oyun zamanı günlük dilimlere ayrıldığı için ve her günün sonunda güç, hız ve çevikliğinizden belirli bir miktar kaybettiğiniz için antrenman yapmadan veya az yaparak geçirdiğiniz her günde bu kondisyon göstergeleri süratle düşüyorlar. Bu da sizin vuruş gücünüzü, hızınızı kısacası arenada göstereceğiniz performansı direkt olarak etkiliyor.

screen640x640

Oyunda küçük bir harita bulunmakta. Bu harita üzerinde, market, spor salonu, restorant, bar gibi görev yaptığınız veya ihtiyaçlarınızı satın aldığınız bölgeler var. Oyunda parayı başlangıçta, ağır işte çalışarak veya restoranda kuryelik yaparak kazanabiliyorsunuz. Restoranda kuryelik yapmak sizi daha az yoruyor ancak yevmiyeniz daha az oluyor. İnşaatta çalışırsanız daha çabuk yoruluyorsunuz ama yevmiyeniz daha fazla oluyor. Haritada bu bögeler arasında hareket ederken eğer yanınızda yüksek miktarlarda paranız bulunursa gaspçılar size saldırıyorlar. Bu sokak kavgasını kazanırsanız paranız cebinizde kalıyor, kaybederseniz paranızın büyük bölümü çalınıyor. İlk etapta yüksek miktarlarda parayla haritada gezmemeye dikkat edin çünkü saldırganların zorluk seviyeleri bir hayli yüksek ve genellikle sizi alt ediyorlar.

Kondisyonunuzu arttırmak için kullanabileceğiniz bir çok farklı spor aleti bulunmakta. ilk etapta bu aletleri spor salonunda kullanabiliyorken ilerleyen zamanlarda evinize de satın alarak spor salonuna gitme zahmetinden kurtulabilirsiniz. Her bir alet Güç, Çeviklik ve Hız seçeneklerinden birisini yoğun arttırıyor veya üçünü birden daha hafif arttırıyor. Başlangıçta amatör ligde dövüşmeye başlayan boksörünüz kazandığı maçlar sonrasında yeni vuruşlar ve dövüş teknikleri açabileceği puanlar alıyor. Bu puanlarla yetenek ağacınızdan istediğiniz özellikleri açabiliyorsunuz. Dövüşler otomatik olarak gerçekleşiyor ve oyun sizin istatistikleriniz ve seçtiğiniz hareketlerle rakibinizin istatistikleri ve seçtiği hareketlere göre müsabakayı simüle ediyor.  Oyunda dövüş kazandıkça illegal sokak dövüşleri ve bar kavgaları gibi resmi müsabakaların dışında görevler açılıyor. Bu liglerde de başarı elde edip para ve yükseltme puanı kazanabiliyorsunuz. Ancak sokak liginde boksörünüzün sakatlanma ihtimali olduğunu unutmayın.

un9dp87lsznlnldlnzfa

Amatör ligde şampiyon olunca oyundaki eviniz değişiyor ve bir malikaneye taşınıyorsunuz. Bu malikane sizdeki ışığı gören zengin bir menajerin evi aynı zamanda. Artık sadece para için dövüşmüyorsunuz aynı zamanda ün puanı yapmak ve popüler olmak için de çalışmanız gerekiyor. Reklamlarda oynamak, film çevirmek gibi seçenekleri kullanarak ün puanınızı arttırarak dünya çapında ünlenmiş başka boksörlerle karşılaşmak amacınız oluyor. Oyunun güzel kurgulanmış mantığı burada da karşımıza çıkıyor. O seviyeye gelmiş bir boksör olarak artık para öncelikli amacınız olmaktan çıkıyor, oynayacağınız bir reklamdan alacağınız miktar size uzun süre yetebiliyor. Tek amacınız her gün sonunda düşen kondisyon puanlarınızı yüksek seviyelerde tutabilmek.  Bu puanlar yükseldikçe gün sonu azaldığı miktar da bir o kadar fazla olduğu için bu döngüyü kırmak için her günün büyük bir bölümünü antrenmanlarla geçirmek zorundasınız. Oyunda steroid’de satın alabiliyorsunuz. Bu steroidler size birkaç günlüğüne yüksek kondisyon puanları yüklüyorlar. Ancak etkisi geçtikten sonra size geri dönüşü ağır oluyor.

Punch Club 8 bit oyunlara ve boksa ilgi duyan oyuncuların mutlaka denemesi gereken boyutuna göre beklenenden fazlasını veren bir yapım.

Artıları : 8 bitlik retro atmosferi, boyutuna rağmen detaylı hazırlanmış RPG ögeleri ve gerçekçi boks deneyimi

Eksileri : Gün sonunda düşen kondisyon puanlarının oyunun ilerleyen zamanlarında sıkıcı bir hal alması

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın