Black Desert Online (Remastered) Ön İnceleme

İlk olarak Aralık 2014’de piyasaya sürülen devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu Black Desert Online (Remastered)’dan bahsedeceğim bugün size. Uzun yıllardır oyunlarla haşır neşir bir oyuncu olarak, Black Desert’ın online oyunlara olan ön yargımı tamamen kırdığını öncelikle belirteyim. Şu an çoğunun ismini hatırlayamadığım bir çok MMORPG’i yıllar içerisinde oynamış, popülerliğini kaybetmelerini veya gelişen oyun dünyasına ayak uyduramamalarını izlemiş bir abiniz olarak oyunu hem görsel hem oynanış açısından harika bulduğumu söylemek istiyorum.

Black Desert’a yeni başlayan bir oyuncu olarak şu ana kadar gördüğüm tek eksisi(tam olarak eksi de diyemeyiz aslında) Türkiye serverı ile Eu vb. ülkeleri ayırmaları oldu. Bu şekilde ayrılan ve Türkiye ofisi açılan oyunlarda benim tecrübe ettiğim bir durum var, genellikle drop rateler, etkinliklerle verilen ödül ve hediyeler oyunun farklı ülkelerdeki global serverlarına göre geride kalıyor, yetersiz oluyor. Aynı zamanda böyle çok içerikli çok oyunculu çevrimiçi oyunlarda dünya çapında global serverlarda oynarken, çok daha çabuk sosyalleşip çok daha hızlı bir şekilde oyunu kavrayabiliyorsunuz. çünkü Türkiye oyuncusu genellikle (benim deneyimlediğim) pvp odaklı çatışma ve kazanma mantığıyla değerlendiriyor bu tarz oyunları, detaylarına çok inmiyor, grinding ve savaş ona yetiyor. Tabi bunu zamanla göreceğim peşin fikirli olmamak lazım. Oyundan oyuna bile değişebiliyor oyuncu kalitesi.

Oyun bir çok muadilinin aksine grinding ve PVP den ibaret değil. Oldukça gelişmiş ve detaylı bir ticaret ve üretim sistemi mevcut. Hatta oyunun sırf bu yönünü benimseyip benim gibi bu amaçla oynayan oyuncular ve klanlar var. Black Desert Online sadece savaş skillerinizi ve PVP gücünüzü geliştirmekten ibaret değil, oyunu bu şekilde değerlendirmek büyük haksızlık olur. İsterseniz bu şekilde de oynayabilirsiniz tabi. Klan savaşları, karakol savaşları gibi oyunun etkinlikleri arasında çeşit çeşit PVP’cileri mutlu edecek etkinlik mevcut. Ancak beni etkileyen ve oyuna bağlanmama neden olan yıllardır her online oyunda gördüğüm level al, item kas, oyuncu kes klişesinden çok öte olan çeşitliliği. Ve bu çeşitliliğin bir çok oyunda kısır bırakılmasına rağmen bu oyunda bir tercih ve oyundaki dengenin bir parçası olarak bulunması. Yoksa bir çok online çevrimici oyunda çiftçilik, balıkçılık vb. mesleklerle uğraşabilirsiniz. Tabi hobi olarak kalır. PVP odaklı olmasa da oyunda ilerlemeniz büyük oranda Level artışına bağlanmış. Yani Seviye atlamadan, en azından 56-57 seviyeye ulaşmadan oyunu tam anlamıyla anlayıp kavramak çok zor olacaktır. Bu da başlarda zaman zaman sizi sıkacak düzeyde mob kesmeyle uğraşmanız gerekecek demek oluyor.

Black Desert’da Life Skill denilen, toplama, işleme, çiftçilik, aşçılık, eğitim, avcılık, balıkçılık vb. büyük bir meslek yelpazesi bulunuyor. Bu mesleklerin her birisi, pratik yaptıkça gelişiyorlar ve hızlı bir şekilde uzmanlaşmak istiyorsanız tıpkı gerçek hayat gibi başlarda birisine odaklanmanız gerekiyor. böylelikle her mesleğin kendisine has avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Hepsi bu kadarla kalmıyor. Keşfettiğiniz bölgelerdeki NPC’lerle konuşarak ilişkilerinizi ilerletmeniz, kuracağınız sıkı dostluklar size yeni görevler, bufflar, yeni itemler olarak geri dönüyor.

Oyunun devasa bir haritası var. Haritasını kıyaslayabileceğim sanırım aklıma ilk gelen oyun The Witcher wild Hunt olacaktır. Okyanuslar, adalar, atla, deveyle veya yaya ilerleyebileceğiniz Şehirler, bağlantı noktaları, kasabalar, ve çiftliklerle dolu. Bu bölgeleri açıp bağlantı noktalarını görevlerden kazandığınız katkı puanlarıyla birbirine bağlayabiliyorsunuz. Böylelikle ticaret yollarınız genişliyor, daha uzağa mal satmak daha fazla para demek. Kişisel at sayınızı arttırıp vagonlarla şehirler arasında ticaret yapabilirsiniz. Aynı şekilde bu bağlantı noktaları çevresindeki çiftlik ve madenlerde işçilerinizi çalıştırarak, kaynak toplatabilir, bu kaynaklarla farklı farklı onlarca çeşit ticaret malından istediğinizi üretebilir veya zırh, aksesuar, üretim ve toplama araçları gibi çeşitli ürünler yapıp satabilirsiniz. Kısacası oyunun içerisindeki çeşitlilik ve devinim sizi uzun saatler bağlayacak. Aynı şekilde denizcilik de oyunda büyük yer kaplıyor. Balina avı, mızrakla avlanma, oltayla avlanma, su altından dalarak elde edebileceğiniz kaynaklarla birlikte, okyanuslarda keşfedilmeyi bekliyorlar.

Oyun yapısı gereği uzun saatler online olmayı gerektiriyor. İşçileriniz ve tarlanızdaki bitkiler çevrimdışıyken çalışmıyor ve büyümüyorlar. Benim tecrübemde bir oyuncunun normalde bir MMORPG’yi çözmesi en fazla bir veya iki gün sürerdi. Bu oyunda kendimi tamamen amatör hissettim. Genel sohbetten eski oyunculara bir çok soru sordum oyunu kavrayabilmek için. Tasarımcılar bu kadar girdiyi nasıl kusursuzca birbirine bağlamışlar, insan gerçekten hayret ediyor ve taktir ediyor.

Black Desert Online’da Enerji ve Katkı Puanı adında iki özellik bulunuyor. Bunlar sağlık barınızın hemen üstündeler. NPC’lerden ve Kara ruh’tan görevler alıp tamamladıkça Katkı puanı kazanıyorsunuz. Katkı puanlarıyla keşfettiğiniz kasabalardan ve şehirlerden ev satın alabiliyorsunuz. bu evleri kendi yapacağınız veya satın alacağınız aksesuarlar ve mobilyalarla zevkinize göre döşeyebilirsiniz. Katkı puanlarıyla sadece ev almıyorsunuz, oyunun belkide en önemli parçası bu katkı puanları. İşçi sayınızı arttırmak için onlara konaklayacakları yerler almalısınız, merkez deponuzdaki alanı arttırmak için aynı şekilde depo olarak kullanacağınız yerler almalısınız. Malzeme atölyesi, at çiftliği, vb. şu an aklıma gelmeyen bir çok yeri satın alabilmeniz için Katkı puanları sizin olmazsa olmazınız. Bağladığınız bölgelerde kestiğiniz moblardan nadir ve kaliteli item düşürme şansınız bağlantı noktalarına yapacağınız bağışlarla artıyor. Bu bağışları da oyundaki önemli bir başka birim olan Enerji ile yapıyoruz. Enerjiniz normal şartlarda, çevrimiçiyken üç dakikada 1 birim artıyor. Oyun içi etkinlik ödülleri vb. eşyalarla artış hızı değişebiliyor. Veya enerji iksirleriyle arttırabiliyorsunuz. Black Desert’da savaş dışında yapacağınız hemen her iş enerjiye mal oluyor. toplama, çiftçilik, balıkçılık, NPC’lerle konuşup dostluğunuzu arttırma gibi bir çok aksiyon, enerji puanı harcıyor. Enerjinin de maksimum sınırları tıpkı katkı puanı gibi görev yaptıkça artıyor. Çevrimdışıyken tıpkı işçilerin çalışmasının durması ve tarla bitkilerinin gelişmemesi gibi enerji artışı da duruyor. Black Desert’da sadece çevrimiçiyken ilerleme kat ediyorsunuz.

Oyundaki üretim çeşitliliği ansiklopedi kalınlığında veri içeriyor. Bir çok itemi basitçe işleyerek, ısıtarak, ezerek farklı şeylere dönüştürmenin dışında birbirleriyle kullanarak yeni başka ürünler, madenler elde etmek mümkün. Bu konuda ben bir çok kez google’dan yardım almak zorunda kaldım. Sonradan oyuncular sağolsun F2 oyun içi bilgi menüsünü keşfettim. Aşçılık ve üretim yelpazesi o kadar geniş ki, sanırım tam anlamıyla kavramak için daha uzun saatler harcamam gerekecek. Ticaret sistemi de aynı şekilde oldukça gelişmiş ve tatmin edici. Ticarette geliştikçe taşıyacağınız mal sayısı artıyor, vagonunuzu geliştiriyorsunuz. Bu da saat bazında gelirinizin artması anlamına geliyor. İşin kısası, Black Desert’da para kazanmanın ve keyif almanın sayısız yolu bulunuyor. Oyundaki Klan Sistemi’de Life Skill ve PVE dengesini koruyacak şekilde geliştirilmiş. Günlük Klan görevleri arasında Lifeskill veya Grinding’e yönelik olarak ayrılmış. Bu görevleri verilen sürelerde yaptıkça Klan puanı ve Klan parası kazanıyorsunuz. Oyunu Klan ayağı bu kadarla kalmıyor tabi. Klan Evi, Klan üretimi, Klan dükkanı, Klan savaşları , Klanın seviyesine göre size verdiği ekstra özellikler ve skiller gibi henüz deneyimleyemediğim bir çok detayı var.

Black Desert’da 15 farklı karakter bulunuyor. Bu karakterlerin bir kısmı aynı sınıf farklı cinsiyetten oluşuyor. Örneğin erkek Savaşçı ve Valkyrie kadın ama aynı sınıf benzer skiller gibi. Deneyimli oyuncuların videolarından gördüğüm kadarıyla karakterler arasında doğru geliştirip iyi pratik yaptıktan sonra çok büyük farklar yok. Yani seçiminiz biraz sizin oyun tarzınıza göre olsun. Kimi karakterler ile başlangıçta level alması zorken 56 seviyeden sonraki uyanış adı verilen evreyle birlikte çok güçlü oluyorlarmış. Artık deneye deneye veya internetten araştırarak size uygun karakteri bulun derim. Karakter kişiselleştirme Black Desert’da oldukça detaylı. Karakterin vücut yapısı, boyu, gözünün yapısı, burnundan saçına en ince detaylara kadar kişiselleştirmeniz mümkün.

Black Desert Size başlarda oldukça karışık gelebilir. Bu süreçte sabretmeniz gerekiyor. Bu oyun uzun soluklu bir oyun. Kısa sürede çözüp sıkılıp bir kenara atabileceğiniz bir yapısı yok. Duyduğum kadarıyla Black Desert’ı en çok bırakanlar oyuna yeni başlayanlar oluyormuş. Karmaşık görünen yapısı başlarda sizi strese sokabilir ama aldırmayın. Görevleri takip ettikçe zaten oyun size kendisini anlatıyor. Görevleri kılavuz gibi hazırlamışlar, onları takip ettiğiniz süreçte sizde oyun hakkında bir çok kritik bilgiyi öğreniyorsunuz. Eğer Black Desert’da yeniyseniz, Size tavsiyem başlarda kesinlikle iyi silah iyi zırh falan gibi amaçlarınız olmasın ve görevleri bir kenara atıp mob kesmeye de koşmayın. Zaten görevler size seviyenize göre en iyi zırhları ve silahları ödül olarak veriyor merak etmeyin.

Oyunun, karakterinizi geliştireceğiniz ilk otuz (30) günü XP buff’ının bulunduğu ve oto PVP nin kapalı olduğu bir serverda geçiyor. Bu serverda başka oyuncuların size saldırması korkusu olmadan karakterinizi elli (50) seviyeye kadar rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. 50. seviyeden sonra PVP modu açılıyor ve diğer oyuncular eğer pvp modları açıksa size saldırabiliyorlar. Ancak, düello daveti atmadan rastgele saldırır ve sizi öldürürlerse Karma puanları azalıyor. Karma puanı oyundaki yaramaz oyunculara bir ceza niteliğinde. Karması eksi(-) ye düşen oyuncular şehir ve kasaba muhafızları tarafından hoş görülmüyor, saldırıya uğruyorlar. Aynı şekilde karması eksi(-) ye düşmüş oyunculara diğer oyuncular hiç bir negatif etki yaşamadan saldırıp öldürebiliyorlar. O nedenle size tavsiyem durduk yere oyunculara saldırmayın. Bunu yapan oyuncular da var tabi, maalesef onlar da bu tarz büyük çaplı çevrimiçi oyunların bir parçası. 50. seviyeden sonra pvp modu açılıyor, ekranın sol üst köşesindeki kılıç simgesinden dilerseniz açıp kapatabilirsiniz. Oyunda bir de ileri seviye oyuncular için PVP serverlar bulunuyor. Bu serverlarda herkes istediğine saldırabiliyor ve kimsenin Karma puanı düşmüyor. Eğer Life Skill’den sıkılırsanız ve karakterinizi yeterince geliştirdiğinize inanıyorsanız PVP serverlara girip diğer oyuncularla savaşarak, PVP müsabaka pratiği de yapabilirsiniz.

Black Desert Online’da sevdiğim bir başka özellik iste Pay to win bir oyun olmaması oldu. Evet ücret ödeyerek inci ile satın alacağınız şeyler size büyük avantaj sağlıyor ve gelişimde zaman kazandırıyor. Ancak aynı gelişimi inci itemi kullanmadan daha uzun süre oynarak da yakalayabiliyorsunuz. Oyunun makyaj itemleri bir çok oyunda olduğu gibi ücretli satılıyor, farklı kostümler satın almak isterseniz oyunun inci dükkanı sizi bekliyor. Aynı şekilde Pet satın almak veya bineklerinize aksesuar vb. makyajlar yapmak isterseniz yine inci dükkanında bir çok seçenek mevcut.

Black Desert Online‘ı Resmi Türkiye sitesinden :

https://www.tr.playblackdesert.com/

Veya Steam‘den Satın alabilirsiniz.

Oyunu resmi web sitesinden indirip hiç bir ücret ödemeden bir haftalık deneme sürümünü oynayabiliyorsunuz. Deneme süresinin ardından dilerseniz sunulan paketlerden size uygun olanı seçerek oynamaya devam edebilirsiniz. Şu an için en uygun paket 19.00 TL olarak satılmakta.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın