Epic Games ve Metro Exodus Hamlesi

Epic Games, Steam‘in yirmi senedir piyasada tekel olmasına aldırmadan oyuncuların sabırsızlıkla beklediği metro exodus’u exclusive olarak kendi bünyesine alınca bir anda gündem oldu. Aslında dört senedir var olan bir platform ama son hamlesi Steam fan boylarını kızdırınca sessiz sakin takılan epic games kötü çocuk ilan edildi. Oyuncular tarafından uzun süredir beklenen Metro Exodus isimli oyunu Steam’den çekip bir sene boyunca sadece kendi mağazasında satacağını açıkladı. oyuncular bu konuda farklı düşünüyorlar.

Steam’e alışmış ve tek client üzerinden oyunlara ulaşma konforundan taviz vermek istemeyenler Epic games’in bu hamlesini eleştiriyorlar. Halbuki yıllar önce Steam’de benzer politikalarla hayatımıza girmişti. Kendi stüdyolarından çıkan ve başka yerlerden satın alamadığımız oyunlarını oynamak için Steam clienti yüklemeyi şart koşuyordu. Ben Steam’in tekelci yapısının bir an önce kırılması taraftarıyım. Zaten öyle de oluyor. Steam, mağazasında oyunlara yer vermek için yapımcılardan %30’a varan kesintiler alıyor. Valve Corporation deseniz son yıllarda yeni hiç bir şey üretmiyor oyun adına. Oyunları tek çatı altında toplayıp satmak daha kolay bir para kazanma şekli nasıl olsa. E online oyunları çıkarsanız zaten Metro Exodus gibi steam mağazasından çekilip kendi mağazasında satılan bir çok single player oyun var. Çekilmeyenler de ikili aktivasyon istiyor, örneğin ubisoft oyunlarını steam den indirince hem ubisoft’un clientini hem steam’in clienti ile uğraşıyorsunuz aralarında net bir anlaşma zaten yok. Çileyi oyuncular çekiyor.

bizim kolaycı ve sektörün daha iyiye gitmesi konusunda duyarsız oyuncuları da sırf tek client olsun, arkadaş listem orada, başka mecralarla uğraşmayayım diye Epic games’in bu exclusive oyun satışı stratejisini eleştiriyor. Bir discord yüklemeye erinen stem fan boyları, siz eleştirin abicim. Zaten sizin yüzünüzden oyun piyasası balinaların elinde bunca yıldır. Zaten sizin yüzünüzden eli yüzü düzgün detaylı oyunların yerini basit algoritmalar üzerine inşa edilmiş grafiklerle şişirilmiş oyunlar aldı yıllardır. 90’ların Half Life’ından Quake Arena’sından pratikte tek farkı savaşılan alanın zamanla küçülmesi olan Battle royale gibi dandik bir konsept sizin sayenizde milyonlar satmıyormu oyun piyasasında.

Steam’in oyunculara sunduğu kolaylıkların farkındayım. Aynı oyunları oynayan oyuncuların kolaylıkla çevre edinebileceği, yorumlarla oyun hakkında bilgilere ulaşabileceğiniz çok güzel bir sistem kurmuşlar bunda hem fikiriz. Aldığınız oyunu sevmediğiniz taktirde iade edebilmeniz ve oyun fiyatlandırmasında dolar kurunu sabit tutmaları gibi oyuncuya yönelik bir çok avantajı da var bunlar göz ardı edilemez. Fakat Oyun arama ve listeleme sisteminin tamamen ticari oluşturulması, aynı zamanda küçük stüdyoların şaheser oyunlarına ulaşmaktan sizi alıkoyuyor. E Steam Greenlight olarak başlayıp sonlanan yapım aşamasında oyunların erken erişime açılıp satılması konseptinin günümüzde tamamen oyuncuları suistimal eden bir sistem haline gelmesine ne demeli. Bu durumun Steam tarafından suistimal edilip yıllarca erken erişimde kalıp ömrünü o şekilde bitiren oyun yapımcılarını tembelleştirmesine? Oyun dünyası duygusallıktan ve idealizmden bu kadar uzak tamamen ticari bir strateji halini aldıysa bunda steam’in payı yok mu sizce? Son 20 senenin en bilinen, sektörü domine eden aracısı Stem’in oyun dünyasının geldiği noktada hiç payı olmadığını söyleyebilir misiniz?

Epic Games ne sunduğu olanaklar ne de oyun içeriği bakımından şu anda Steam ile yarışamaz bu bir gerçek. Ancak Metro Exodus ile başlayan bu kırılma, oyununa güvenen ve balinaların tekelinde ucuzlaşan ve oyuncuların zekasıyla alay eden oyun dünyasında alternatif satış kanalları oluşması fikrine bir ivme kazandırabilir. Bu da butik stüdyoların kendilerini ön plana çıkarabilecekleri ve aracı satış kanallarına daha az daha adil paylar ödeyecekleri böylece oyunlarına daha fazla yatırım yapabilecekleri, alternatif satış kanalları sayesinde oyun satış fiyatlarının rekabet ettiği, oyun listeleme ve arama algoritmalarının ticari kaygılardan bağımsız ve alternatifli olduğu bir süreci başlatabilir.

Aklıma gelmişken sormak istiyorum sevgili Valve, hani bir Half Life-3 vardı oyuncuların deliler gibi beklediği o ne oldu yahu?

  • So, we are working on it, you do your own business !
  • Efendim?
  • Steam’den gelen para tatlı, oyunu yapmak yerine hazırı satmak daha mı kolay?
  • Peki teşekkür ederim.

Epic Games’e başarılar diliyorum.

Epic Games Store Ana Sayfası

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın