My Time At Portia İnceleme

Çıkış Tarihi: 15 Oca 2019

Geliştirici: Pathea Games

Tür: Macera / Crafting / Basit Simülasyon

Yine güzel bir oyundan bahsedeceğim My time at Portia. My Time at Portia grafikleri olsun, kullanılan renkler olsun ilk bakışta insanın içini ısıtan çocuksu bir atmosfere sahip. Bir çizgi filmi andıran karakterleri ve sizi hiç sıkmayan müzikler de bu atmosferi destekliyor. Oyunumuz Pegi 7 kategorisinde bir oyun. Açılımı The Pan-European Game Information (PEGI) oyunların içeriğindeki şiddet, cinsellik, çocuklarda olumsuz örnek olabilecek davranışlar vb. ögelere göre oyunlara yapılan bir yaş kategorilendirme sistemi. Bu organizasyon 2003’den bari aktif ve oyunların içeriğine göre oynanabilir yaş sınırlarını belirliyor. Bir anlamda ebeveyn kontrolü de diyebiliriz. My time at Portia Pegi 7 kategorisinde bir oyun, 7 yaş ve üzeri oyunculara uygun bir içeriğe sahip.

Oyunlarda Bulunan PEGI sınıflandırma logosu

Oyunumuz Portia adındaki bir kasabada geçiyor. Kontrol ettiğimiz karakteri basit bir yaratma ekranında fazla detaylı olmayan fakat oyunun dokusuna çok uygun seçeneklerle oluşturduktan ve isim verdikten sonra kasabaya giriyoruz. Portia, karakterimizin babasının yaşadığı ve öldüğü kasaba. Burada babamızdan kalma bir atölyemiz var. İlk kez dış dünyadan geldiğimiz bu küçük ve şirin kasabada ilk olarak tüm sakinlerle tanışıp kendimizi tanıttıktan sonra, atölyemizi çalıştırmak için gerekli izinleri belediyeden alıyoruz ve oyunumuzun hikayesi de böylece başlıyor. Oyunun dünyası aslında kıyamet sonrası yeni bir dünya, haritanın çevresinde eski modern zamanlardan kalma terkedilmiş tehlikeli fabrikalar, binalar bulunuyor. Yapımcılar bir anlamda, yıkılan modern dünyanın üzerine bir ütopya inşa etmişler. Yeniden toplanan ve teknoloji yüzünden yok olan eski medeniyetin yerini tarımla ve hayvancılıkla yaşayan bu şirin ve küçük kasaba almış. Siz oyun boyunca madenlerde kazı yaparken eski medeniyetten kalma parçalar ve diskler buluyorsunuz. Bu parçaları atölyenizde değerlendirip kullanışlı aletler yapabiliyorsunuz.

Seçimler ve Sonuçlar

Oyunda bilimi ve inançları temsil eden ve eski (modern) medeniyete çok farklı bakan iki taraf bulunuyor. Bunlardan birisi kilise diğeri ise bilim insanları. Kilise eski teknolojiyi kesinlikle reddediyor. Geçmişte yaşamış ve yok olmuş modern toplumun teknoloji yüzünden doğaya ve kendisine büyük zararlar verdiğini o toplumdan kalma her türlü eşyanın ve aletin de yok edilmesi gerektiğini bu sayede kasabayı ve doğayı aynı sondan koruyabileceğimizi iddia ediyor. Kasabanın bilim atölyesinde bulunan bilim insanları ise tamamen aksini düşünüyorlar. Onlara göre eski medeniyetin kalıntıları bize bugün çok faydalı icatlarda, hayatı kolaylaştıracak yeniliklerde yardımcı olabilir. Hepsini araştırmalı ve değerlendirmeliyiz görüşündeler.

İşte sizin bu kasabaya gelmenizle birlikte bu eski teknoloji parçalar bir şekilde elinizde kasabalıya yardımcı olacak yeni icatlara dönüşüyor.

Oyun yapısı itibariyle sizi zorlamayacak, aksine eğlenceli bir oynanışı var. Özellikle Müzikleri sizi sıkmıyor, normalde bir süre sonra fonda çalan oyun müzikleri beni sıkardı fakat my time at portia’da bunu hiç hissetmedim ve ayarlardan müzikleri bir süre sonra kapatma huyum olmasına rağmen uzun saatler harcadığım bu oyunda gerek duymadım.

Baba Evine Dönüş

My Time at Portia’da amacımız, yeni döndüğümüz, babamızın evi olan bu kasabada insanlarla ilişkilerimizi ilerletip sahip olduğumuz atölyede üretim yaparak kasabanın gelişmesine yardımcı olmak. Aynı zamanda Kasabadaki ticaret loncasındaki atölyeler arası yarışmada birinci olmaya çalışmak. Kasabalılardan alıp başarıyla bitirdiğiniz her görev sonrasında kasaba da gelişiyor ve bunu gözünüzle görüyorsunuz, örneğin bir kasabalının tarlasına fıskiye ve sulama sistemi yaptığınızda artık tarlası o sistemle sulanıyor. Veya kasabada ulaşım için dee dee ler ve duraklar imal ettiğinizde bunlar hep kalıcı oluyorlar. Başardığınız görevler sonucu gerçek zamanlı etkilenen, değişen bir Dünya var My time at Portia’da.

İtiraf etmeliyim, okuduğum bir çok olumlu yoruma rağmen, başlarda çocuksu grafiklerden ötürü bende bir ön yargı oluşmuştu. Dedim yine ufak çocukları eğlendirmek için yapılmış 9 yaşın üstüne hitap etmeyen basit bir oyunla karşı karşıyayım. Fakat oyunu oynadıkça beni içine çeken saran yapısı ve detaylı oynanışı ilk bir kaç saatten sonra yerini meraka ve bir sonraki gün acaba ne olacak diye sormaya bıraktı.

My Time at Portia’da bir takviminiz var. Bu Takvim sizin Crafting yapıp kaynak toplama rutininizi zaman zaman çok eğlenceli aktivitelerle süslüyor. İşte aslında oyunun her yaştan oyuncuyu saran kısmı da bu aktivite kısmı. Portia’da sürekli festivaller, kutlamalar ve müsabakalar oluyor. Bu etkinliklere kayıt olup katılabiliyor ve etkinlikte başarılı olursanız o güne özel marketlerden özel eşyalar satın alabiliyorsunuz. Bu etkinlik trafiği sene boyunca hiç bitmiyor, böylece siz atölyenizde sürekli bir şeyler imal etme döngüsünde sıkışıp kalmıyorsunuz. Ertesi günü ve gelecek yeni görevleri veya etkinliği merak ediyorsunuz. Oyun bu şekilde oyuncunun merak duygusunu sürekli canlı tutuyor.

Portia’da yapabileceğiniz bir çok iş var. Ticaret Loncasından günlük görevler alıp kasabalılara yardımcı olabilir, veya kazmanızı alıp kasabanın içerisinde bulunan terkedilmiş madenlerde kaynak toplayabilirsiniz. Büyük ağaçları tekmeleyip elma, bal düşürmeye çalışabilir, vurmaya kıyamayacağınız pembe lamaları avlayıp kürklerini ve etlerini toplayabilirsiniz. Kazandığınız altınlarla evinizi ve atölyenizi geliştirebilir daha karmaşık tasarımları öğrenip bunları üretebilirsiniz.

Eviniz ve aynı zamanda atölyenize bulduğunuz veya ürettiğiniz eşyaları koyarak sağlık,atak,defans gibi özelliklerinizi arttırabiliyorsunuz. Bu sayede size özel kendi zevkinize göre evinizi ve bahçenizi dekore edebilirsiniz. Kümes veya ahır gibi yapılar inşa edip, civciv,ördek veya inek besleyip bunların etini ve sütünü alabilir veya yetiştirip satabilirsiniz.

Portia Gece/Gündüz döngüsüyle Mevsimlerle Yaşayan Bir Dünya

Portia’da gece gündüz ve mevsimsel döngü de var. Oyun günlük kaydediliyor ve sadece uyuduğunuzda otomatik kayıt yapıyor. Bunun dışında harici oyunu kaydedemiyorsunuz. Gece en geç saat 03:00’e kadar tüm işlerinizi bitirmeniz gerekiyor 3 den sonra karakteriniz bayılıyor ve gözünüzü yatağınızda yeni bir güne açıyorsunuz.

Oyunda evlilik ve çocuk yapma gibi özelliklerde bulunuyor. Kasabadaki karakterlerle ilişkileriniz onlarla konuştukça, hediye verdikçe veya aldığınız görevleri bitirdikçe artıyor. Kasabadaki etkinliklere katılmak büyük önem taşıyor. Bu etkinliklere katıldığınızda tüm kasabalılarla ilişkileriniz otomatik olarak artıyor. Ayrıca bir çok etkinlik size hediye olarak kaynak, maden ve eşyalar veriyor. O yüzden takviminizden etkinlikleri mutlaka takip edin, bu festivaller aynı zamanda oyunda bulunan ara sinematik sahneleri de açıyor, bu sinematiklerin sayısını karakter ekranındaki sekmelerde bulabilirsiniz.

Portia Belediye Başkanı

My Time at Portia’da bol bol kaynak toplayıp, atölyenizde yeni aletler üretmekle vakit geçireceksiniz. Bu arada da kasabanın sorunlarıyla ilgilenip, onların ihtiyacı olan görevleri yapmanız gerekecek. Oyunun Türkçe desteği başta size karmaşık gelebilecek olan crafting sistemini anlamanızda en büyük yardımcınız. Türkçe olması küçük yaştaki oyuncuların oyunu anlaması için de büyük avantaj.

Portia’da atölyenizi geliştirmek için en çok ihtiyaç duyacağınız şeyler veri diskleri. Veri diskleri bildiğimiz CD’ler. Günümüzde yerini büyük oranda taşınabilir usb belleklere bırakmış olsalar da oyundaki eski medeniyetin en çok bilgi depoladığı şeyler bu veri diskleriymiş. Veri disklerini terkedilmiş madenlerde kazı yaparken toplayabiliyoruz. Bu diskleri kasabanın bilim insanlarına götürdüğünüzde sizin için içerisindeki veriyi araştırıp karşılığında üretebileceğiniz yeni alet tasarımları veriyorlar. Böylece atölyeniz gelişiyor daha fazla madeni işleyebiliyorsunuz ve daha farklı alet edevat üretebiliyorsunuz. Eğer bulduğunuz bu diskleri kilise çalışanlarına götürürseniz onların marketinden disklerin karşılığında bazı ürünler satın alabiliyorsunuz veya onlara diskleri yok etmeleri teslim edip karşılığında altın alabilirsiniz. Önerim oyunun başlarından itibaren mutlaka bu diskleri biriktirip Petra’ya götürün. Petra disklerin içindeki verileri çözüp size karşılığında üretebileceğiniz ve görevleri yapmanız için gerekli olan yeni aletlerin tasarımını verecek.

Petra

Kendi silahlarınız, zırhlarınız, takılarınız dışında ev eşyalarınız, atölye makinaları gibi bir çok şeyi üretebiliyorsunuz. Evinizde veya atölyenizde geliştirme yapmak için belediye binasının yanında bulunan inşaat bürosuna gitmeniz gerekiyor. Evinize yapacağınız yükseltmeler çok fazla altın ve kaynak istiyor. Başlarda bu menüye çok fazla para harcamamak görevleri yapıp yeni tasarımları biriktirmeye odaklanmak ilerleyen günlerde işinizi kolaylaştıracaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın