Freeman Guerrilla Warfare İnceleme

Çıkış Tarihi: 1 Şub 2018

Geliştirici: KK Game Studio

Tür: Sandbox FPS/Strateji/RPG

Mount and Blade ilk çıktığı günden itibaren oyuncular için alternatifsiz ve uzun soluklu bir sandbox dünyası olmuştur. Aynı zamanda belki de üzerine en çok mod yapılan, en çok modlanan ve bu modların zaman zaman oyuncular tarafından oyunun kendisinden daha çok sevildiği ve kendi fan kitlesini oluşturduğu yine nadir oyunlardan. Peki Guerrilla Warfare’i anlatacağım bir yazıda neden Mount and Blade ile başladım. Çünkü oyunumuz Mount And Blade’in sandbox dünyasıyla neredeyse tamamen aynı tarzda. Bir anlamda Kılıç ve kalkanla at üstünde savaştığımız ilkel çağların yenilmez savaşçısından bir kral olmaya doğru ilerlediğimiz mount and blade’in modern dünya savaşları versiyonu diyebiliriz. Harita sistemi, alınan görevlerin içeriği, parti yönetimi vb. aklınıza ne gelirse Mount and Blade ‘le aynı sistem mevcut.

Bu benzerliği ilk fark ettiğimde oldukça heyecanlandım. İlk Mount and Blade ile başlayan uzun soluklu mazimin, harcanan onca saat mesainin bunda büyük payı var. Beklentim, günümüz teknolojisiyle harmanlanmış ve zamanında MB Warband’ın 1866 veya world war gibi modlarını oyunun kendisinden çok sevmiş birisi olarak tabi ki yüksekti.

Freeman Guerrilla Warfare bu anlamda maalesef beklentimi karşılamadı. Online oyunların sükse yaptığı bu zamanda uzun oyun süreleri vadeden zengin içerikli bir sandbox oyun çıkarmaya çalıştıkları için yapımcıları kutlamakla birlikte, oyun uzun süre erken erişimde kalıp daha sonra full sürüm çıktığı halde hala bir çok eksiğinin bulunması moral bozucu.

Peki bu eksikler neler ?

Öncelikle oyunda MB’de ki takip edebileceğiniz bir ana senaryo yok. Sadece kasabalılarla muhatap oluyorsunuz çünkü siz onları örgütleyip tiranlıklardan kurtaracak kişisiniz. Kansız devrim olmaz sloganından hareketle yönetici/muhtar görevleri oyunda bulunmuyor. Sadece MB köylüsünden hallice kasabalılardan aldığınız getir götür görevleri ve yoldaşlarınızın talep ettiği görevleri oynayabiliyorsunuz.

Savaş alanları genellikle hafif engebeli ve açık arazilerden oluşuyor. Oyunda kullandığınız silahlar modern ateşli silahlar fakat cover yani siper alma sistemi çok yetersiz, Eğiliyor, uzanabiliyor veya bir ağacın arkasından sağa sola yatarak (Q ve E tuşlarıyla) ateş edebiliyorsunuz fakat bu hareketleriniz düşmanın vuruş ihtimalinde bir azalmaya neden olmuyor. Bir ağaç bulup arkasına geçip saklanmadıktan sonra karşı karşıya kaldığınızda ilk atan vuruyor. Parti üyelerinize verebileceğiniz direktifler çok sınırlı. Ateşli silahlarla savaşıyorsanız en azından savaş haritasında bir kaç tane dahi olsa yoldaşlarınızın siper alabileceği alan olması lazım, bu yok. Olmadığı için de oyunun başlarında paranız ve askeriniz yokken gelene geçene öldürülüp esir oluyorsunuz, oradan oraya sürülüyorsunuz.

Oyunun başlarında elinize adam akıllı 7.62’lik güçlü bir tüfek bile geçse buna ekleyebileceğiniz dürbünler sınırlı ve zoom özelliği hiç bir işe yaramıyor. Elinizde milenyum döneminde üretilmiş çok etkili bir tüfek var ancak zoom mesafeniz 2. Dünya savaşında kullanılan Karabiner 98k tadında.

Oyunun hile konsolu açık geliyor, END tuşuyla listeyi aktif ederek, görünmezlik, zenginlik, bütün yoldaşlar, bütün düşmanları gör gibi seçeneklerden istediğinizi eğer ihtiyaç görürseniz aktif edebilirsiniz.

Parti yönetimi konusunda yıllar önce çıkmış mound and blade’i bile arayabilirsiniz. elinizin altında el bombasından tüfeğine, roketatarına kadar tam kadro silahlanmış bir birliğiniz var ancak bu birliğe verebileceğiniz tek komut haritada şuraya git veya hücum et oluyor. Hatta bazen işaretlediğiniz bölge yerine hiç alakasız bir yere konuşlanıyor adamlarınız. Eninde sonunda “follow me” komutuna mecbur kalıp göt göte beraber ilerliyorsunuz yapacak bir şey yok. Parti yönetimi ve taktiksel savaş beklentiniz olmasın.

Sonuç olarak, düşünce çok güzel. Mount and Blade serilerine oyuncuların yaptığı bir çok modern silahlı mod bulunuyor ve bu modların kimisi gerçekten unutulmazlar arasında. Yapımcılar bu potansiyeli görmüşler fakat maalesef üzerine çok çalışmamışlar. Belki kısıtlı zaman belki maddi olanaksızlıklardan oyunu tam olmadan sunmuşlar. Şunu da unutmamak lazım, modlamaya açık bir oyun tıpkı örnek aldığı Mount And Blade gibi. Bu da ilerleyen zamanlarda eğer kendi sadık oyuncu kitlesini oluşturabilirse yapılacak modlarla ortaya yepyeni senaryolar, hataların giderildiği bir oynanış çıkabilir ihtimalini doğuruyor. Hatırlarsınız MB’in ana oyunundaki bir çok eksiği mod yapımcıları çıkardıkları modlarla bir nevi gizliyor veya düzeltiyorlardı. Tabi bunun için öncelikle oyunun sevilip benimsenmesi ve modlamaya ilgili oyuncuların oyunu sahiplenmesi gerek. Şu haliyle puanım 6/10

Freeman Guerrilla Warfare Oynanış Videosu

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın