Jörg Buttgereit ve Nekrofili

Jörg Buttgereit 20 Aralık 1963 doğumlu tartışmalı filmleriyle tanınan Yazar ve Yönetmen.  Berlin Almanya’da doğmuştur ve orada yaşamaktadır. 1987 yapımı Nekromantik adlı filmle tanınmıştır. ilk filmini 1977 senesinde 14 yaşındayken yapmıştır.  Batı Almanya’nın sağ görüşten sola doğru yöneldiği  o yıllarda feminizmin karşıt görüşlerin seslerinin yükselmeye başladığı hareketli politik ortamdan Almanya Sineması ve Buttgereit’de nasibini almıştır. O dönemler genellikle punk kültürüyle harmanlanmış canavar ve süper kahraman temalı kısa filmler çeken Buttgereit’in Kaptan Berlin isimli süper kahramanı 2013 senesinde bir çizgi roman dizisi olarak yayınlanmıştır. Günümüzde Nekromantik adıyla hala yayınlanmaktadır.

Buttgereit  Nekromantik isimli 1987 yapımı nekrofili (ölüsevicilik) konulu filmi ile büyük bir kitle tarafından tanınmıştır. 75 dakikalık türünün sayılı örneklerinden bu yapım nekrofiliyi izleyiciye rahatsız edici görüntüler ve aynı oranda rahatsız edici bir müzik eşliğinde sunmaktadır. Filmin final sahnesinin üzerine çıkabilecek çok fazla gore* sahne olduğunu zannetmiyorum.

Buttgereit, 1977’den beri film denemeleri yapıyor. İlk projesi TV reklamı parodisi olan Gags und Schwarzer kara mizah türünde bir parodiydi. The Exploding Sports Shoe (1980)  yavaş çekimle patlayan bir spor ayakkabısı içeren iki dakikalık bir filmdi. TV’de Punk Rock ile ilgili bir belgeselin parçası olarak gösterildi.

2012’de Leeds Uluslararası Film Festivali’nde konuşan Buttgereit, sahne ve televizyon sektöründe çalışmaktan mutlu olduğunu ve düşük bütçeli film yapımcıları için internet korsanlığını bir sorun olarak gördüğünü söyledi.

Filmografisi

 

Kişisel web sitesi : http://www.joergbuttgereit.com/

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın