Oxenfree İnceleme

2853834-trailer_oxenfree_debut_20150424

Oyun Künyesi:

Geliştirici: Night School Studio

Tür: Macera, Sinematik

Platform: PC – Xbox

Son yıllarda hikayesi olsun kurgusu olsun atmosferi olsun iyi bir adventure oyunla karşılaşmak iyice zorlaştı. Gençlerin oyun dünyasından bol aksiyonlu ve çatışmalı first personlar beklemesinin yapımcıları buna yönlendirmesi bunda bir etken.  Oxenfree atmosferiyle, kurgusuyla çok uzun olmayan ancak ayırdığınız zamanın hakkını verecek bir oyun. Bir gup gencin terkedilmiş bir adaya yaptığı bir gezi turunun onları paranormal ve gizemli bir olaylar örgüsüne sürüklemesiyle başlıyor oyunumuz. Bir çok adventure dan farklı olarak sizleri bekleyen çok zor bulmaca veya puzzlelar oxenfree de bulunmuyor.Bu açıdan adveture’lara yabancı oyuncular içinde gayet yumuşak ve sinematik bir havası var.

Oxefree 16-18 li yaşlarda gençlerden oluşan yakın arkadaş grubunun arasındaki ilişkiler ve diyaloglar üzerine yoğunlaşmış. Tabi birde oyunun kahramanı Alex’in geçmişi ve anılarına. Oyun boyunca kesintisiz akan diyaloglar öyle güzel ve akıcı hazırlanmış ki, gerçekten karakterlerle konuşuyormuşsunuz hissini size veriyor. Diyaloglara cevap vermeniz için verilen süreler konuşmanın akıcılığını bozmayacak şekilde düzenlenmiş. Konuşmalarda size yöneltilen her cümleyi üç ayrı diyalog seçeneğinden istediğinizi seçerek cevaplayabiliyorsunuz. konuşma akarken size yöneltilen cümleye cevap vermek istemediniz veya yetişemediniz sessiz kalıyorsunuz. Sessiz kalırsanız gelen diyaloglar ona göre şekilleniyor, karakterler size tepki veriyorlar. Böylesine güzel kurgulanmış bir diyalog örgüsü çok oyunda yok.

cc45aa46027fdbf5fe1bdb92e34c3b251

Oyunun konusu, Jonas’la girdiğiniz bir mağarada, radyo frekanslarını kullanarak açtığınız bir boyut kapısı neticesinde adaya ve tüm gruba musallat olan paranormal güçlerin gizemini çözmeye çalışmanız üzerine. Bu gizem arayışı içerisinde bu güçlerin amacı nedir, adanın tarihi ve oyunda kontrol ettiğimiz Alex’in geçmişiyle nasıl bir bağı vardır bunu öğrenmeye çalışıyoruz. Grubun diğer gençleriyle diyaloglarınız onlarla uyumunuzu ve aranızı belirleyen unsur.  Ana kahramanımız Alex’in kardeşi Michael bir kaç sene önce bu adada boğularak ölüyor. Bu acı kaybı anılarına gömen Alex üvey kardeşi Jonas ve eski arkadaş grubuyla birlikte çocukluğunun bir kısmının geçtiği bu adaya tekrar geliyor. Başlangıçta, adanın plajında ateşin çevresinde sohbet edip bira içerken oyunlar oynayan grubun kaderi, Jonas ve Alex’in mağara keşfinden sonra paranormal bir gerilime doğru yöneliyor. Oyun korku ögeleri açısından da oldukça yumuşak ve daha çok hafif gerilime kayan bir havaya sahip. Yani sizi korkutup zıplatmak değil burada ki amaç, aksine sizi olayların içerisine girdikçe daha da meraklandıran bir heyecan unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

Oyunda verdiğiniz kararlar sonuçları değiştirecek şekilde kurgulanmış. Yani grup arkadaşlarınızın kaderi kısmen de olsa sizin kararlarınıza bağlı olacak. Verdiğiniz kararların diğer oyuncular arasında ki tercih yüzdesini de oyun sonunda grafik olarak görebiliyorsunuz.

Her sene, ismi henüz bilinmeyen,  gelecek vadeden yapımcılar ve oyunları arasından seçilerek verilen indieCade Awards 2015’de ödül almış bir oyun olan Oxenfree aynı zamanda  2016 Bağımsız Oyun Festivali (IGF) de Görsel Sanat dalında finalist olmuş, ses ve hikaye dallarında da mansiyon ödülü almıştır.

Adventure tarzını seviyorsanız veya farklı oyun tarzlarını denemeye niyetliyseniz, yumuşak ve sinematik bir atmosferde diyalogların akıp gittiği gizemli olaylar örgüsü ilginizi çekecekse Oxenfree mutlaka arşivinizde bulunması gereken bir yapım.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın