Observer İnceleme

Çıkış Tarihi: 15 Ağu 2017

Geliştirici: Bloober Team SA

Tür: Adventure/Gizem

Observer bağımsız yapımcı Bloover Team’in bir oyunu. Son bir kaç senedir bağımsız yapımcıların adventure tarzı korku ögelerinin yoğun olduğu oyunlarla ön plana çıktığını görüyoruz. Observer, bir korku oyunu olarak medyada tanıtılsa da aslında tam bu kategoride bir oyun sayılmaz. Bunun öncelikli nedeni ise atmosferin ve senaryonun oyuncuyu korkutmaktan çok merak duygusunu tetiklemesi.

Oyunumuz Cyberpunk bir dünyada geçiyor. aslında observer’ı anlatmak için bir cümle yeterli “cyberpunk nedir merak mı ediyorsunuz? Cyberpunk’ı anlamak için ortalama bir İngilizceyle observer’ı oynayın” oyunun senaryosu, geçtiği dünya, etkileşimler ve girdiğiniz diyaloglar aslında size bir anlamda cyberpunk nedir onu anlatıyor. William Gibson’un Cyberpunk’ı ilk kez insanlarla buluşturduğu kitapları Sprawl üçlemesinin üzerinden yıllar geçti. O yıllardan bu yana filmler olsun kitaplar olsun oyunlar olsun cyberpunk’ın içini bir hayli doldurduk. Oyun dünyasında bir süre cyberpunk temalı yapımlar görmediğimiz için yeni nesiller belki daha genç kuşak bu tabire uzak olabilirler. Onlara önerim Observer’i denemeleri olacak.

CyberPunk Nedir Merak Edenlere

Observer’da modifiye edilmiş bir memuru canlandırıyoruz dedektif lazarski. Lazarski, modifikasyonları sayesinde cinayetleri çözmeye çalışıyor. Bu modifikasyonların oyuna da ismini veren en önemlisi ise maktüllerin beyinciğindeki kimlik çiplerine bağlanarak onların anıları arasında gezinebiliyor olması. Bu şekilde ölüm anını tekrar yaşayarak cinayeti kimin işlediğini, ne gibi ipuçları bıraktığını da öğrenmiş oluyor. Dedektifimizin yetenekleri bununla da sınırlı değil, farklı görüş seçenekleri arasında geçiş yaparak olay mahallindeki kanıtları detaylıca inceleyebiliyoruz.

Oyun, benzeri bir çok oyunda olduğu gibi kısıtlı mekanlarda geçiyor. Toplumdaki sınıfsal farkların bariz ve acımasız bir şekilde resmedildiği cyberpunk atmosfer sizi ilk dakikadan itibaren içine çekiyor. Dedektif Lazarus’un oğlundan gelen belirsiz bir mesajla harekete geçiyoruz. Oğlunun son mesaj gönderdiği yer alt sınıfların güvenlikten yoksun olarak yaşadığı bir bölgede bulunan bir otel. bu Otel aynı zamanda oyunumuzun geçtiği yer oluyor. Oğlumuza ait odada bulduğmuz başsız cesetle birlikte işler iyice karışırken, bizde yetkili bir memur olarak oteldeki insanlara sorular soruyoruz ve ipuçlarının peşinden gidiyoruz. İşte bu soru cevap kısmında karşılaştığımız insanlar, seslendirmelerinde iyi olduğu bu diyaloglar oyunu benzerlerinden öne çıkaran en önemli unsur oldu benim için. Çünkü her biri size cyberpunk evreniyle ilgili bilgiler veriyor, o otelde yaşayan alt sınıf insanların sorunları, korkuları ve küçük yaşamlarıyla ilgili detaylar size cyberpunk’ı anlatıyor bir anlamda.

Observer oyun süresi olarak çok uzun bir süre vadetmiyor size. bir Adventure oyun olması nedeniyle çok fazla aksiyon da bulunmuyor. Yapısı gereği point and clik ve basit bulmacaları çözme şeklinde oynadığımız observer daha çok bir “anlatıcı oyun” havasında akıyor. Ancak, hikayedeki gizemi çözmeye çalışırken ipuçlarını araştırırken sizde cyberpunk’ı deneyimlemiş ve hakkında bir çok detaylı bilgiye ulaşmış oluyorsunuz.

Adventure oyunları seviyorsanız, basit bulmacalar çözmenin yanı sıra, gizemli senaryoları kovalarken biraz da gerileyim zaman zaman ürkeyim istiyorsanız, ama en önemlisi cyberpunk teması nedir detaylarıyla ilgili biraz daha bilgi sahibi olayım diyorsanız Observer’ı Epic Games Store’dan satın alabilirsiniz ;

https://www.epicgames.com/store/tr/product/observer/home

Oyun için hazırladığımız Video :

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın